Gmina Piła odzyskała byłe lotnisko wojskowe

Aktem notarialnym zawartym 23 lutego 2018 r. pomiędzy Gminą Piła reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Piły – Piotra Głowskiego nabyła od Skarbu Państwa – Wojewody Wielkopolskiego, reprezentowanego przez panią Dorotę Stawicką – dyrektora Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w drodze darowizny, nieruchomości stanowiące byłe lotnisko wojskowe w Pile z przeznaczeniem na utworzenie gminnego lotniska cywilnego użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.

Przedmiotem darowizny jest pięć nieruchomości, w skład których wchodzą 46 działki ewidencyjne o łącznej powierzchni 294,0241 ha.

Wartość darowanych nieruchomości została określona łącznie na 116 947 257,00 zł.

Całą historię utraty pilskiego lotniska komentuje prezydent Piły Piotr Głowski, opierając swoją wypowiedź na cytowanym fragmencie z Tygodnika Wprost: „Stokłosa mówi, że osiągnął sukces w biznesie, bo każdą złotówkę zainwestował w rzeczy potrzebne do biznesu. Tak jest z helikopterem, którym przewiózł nas nad swoimi włościami. – Ze Śmiłowa do Warszawy jest ok. 350 km. Samochodem jedzie się ponad cztery godziny. A śmigłowcem lecę niewiele ponad godzinę. Spalę wtedy 80 litrów nafty. Nafta kosztuje 2,5 zł za litr. Wychodzi taniej i szybciej niż własnym autem – opowiada”

Piotr Głowski: Przez ostatnie lata się zastanawiałem jak tacy ludzie, jak Henryk Stokłosa – Radny Powiatu Pilskiego, poprzedni starosta – Franciszek Tamas, czy obecny, którzy tak się wypowiadali w jednym z wywiadów (H.Stokłosa) mogli się pozbyć, wbrew woli Miasta, przedsiębiorców takiego obiektu. Chyba, że jest drugie – prawdziwe dno tej historii, o którym mówiło się od początku, że to nie tylko sabotaż w stosunku do miasta i jego rozwoju, ale kolejna próba zmonopolizowania rynku – tym razem lotniczego – w regionie. Jestem przekonany, że ta historia w zakresie  dziwnych okoliczności, które towarzyszyły temu oddaniu i prawdziwych przyczyn – będzie miała w przyszłości swój dalszy ciąg. My ze swojej strony postaramy się, by jak najszybciej polepszyć jakość obsługi, scertyfikować lotnisko tak, by nie tylko zwiększyć ilość operacji lotniczych w stosunku do obecnej liczby (5 tys.), ale również poprawić bezpieczeństwo.

Dorota Semenov
Urząd Miasta Piły

gmina_pila_odzyskala01

gmina_pila_odzyskala02 gmina_pila_odzyskala03