IDŹ SWOJĄ DROGĄ – piosenki Jonasza Kofty zabrzmią w ogrodzie pilskiego muzeum | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

IDŹ SWOJĄ DROGĄ – piosenki Jonasza Kofty zabrzmią w ogrodzie pilskiego muzeum

idz_swoja_droga_piosenki

Choć Jonasz Kofta nie żyje już ponad 30 lat, we mnie żyje od zawsze. Znam Jego piosenki od dziecka. Wiele z nich pojawiło się na moim debiutanckim dwupłytowym albumie „Strobel – Kofta – Wołek”. Wiedziałam, że nadejdzie czas, gdy stworzę koncert złożony wyłącznie z Jego piosenek.

Nula Stankiewicz

„Idź swoją drogą” to nowy koncert złożony z piosenek Jonasza Kofty, do którego powstania zainspirowała Nulę Stankiewicz 30. rocznica śmierci poety. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, znajdują się w nim również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. Niewiele osób wie, że to właśnie zasługa Janusza Strobla, że dziś możemy się cieszyć takimi piosenkami, jak „Samba przed rozstaniem”, „Walc szczęście” czy „Samba na jedną nutę”. Janusz Strobel zainteresował Jonasza Koftę utworami z kręgu literatury gitarowej oraz muzyki latynoamerykańskiej i poprosił go o napisanie do nich polskich tekstów. I tak powstały piosenki, które na stałe wpisały się w kanon najpiękniejszych polskich utworów. Stanowią też część koncertu „Idź swoją drogą”.

Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. W „Idź swoją drogą” usłyszycie zatem Janusza Strobla i Mariusza „Faziego” Mielczarka.

To piękny koncert. Pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Zupełnie jak Jonasz Kofta.

W koncercie wykorzystane są archiwalne materiały filmowe i radiowe, w których słyszymy samego Poetę, a slajdy z jego rękopisami i zdjęciami tworzą dodatkowy walor tego wydarzenia. To wszystko stwarza atmosferę, jak gdyby sam Jonasz Kofta współtworzył koncert.

Koncert na pogodę i niepogodę. Na smutki i radości. Na karnawał i po karnawale. Bo, jak mawiał Kofta: „Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!”…

Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja im. Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”.

UM Piły