Jak pomóc psom przetrwać upał?

milusinscy_czerwiec_2019

Pan Mirosław z Trzcianki: Witam, proszę o poradę jak pomóc moim psom przetrwać letnie upały. Psy to labradory – 10 i 12 lat. Zauważyłem że z roku na rok coraz gorzej znoszą wysokie temperatury. Dodatkowo starszy pies od pół roku choruje na serce. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Letnie upały to duże wyzwanie nie tylko dla starszych, ale także dla młodych psów. Trzeba pamiętać, że pies nie poci się tak jak człowiek. Zamiast tego ziaja, czyli oddycha szybko przez otwarty pysk, pozbywając się nadmiaru ciepła. Gruczoły potowe znajdują się jedynie na łapach, w przestrzeniach międzypalcowych.

Istnieje kilka prostych zasad, których należy się trzymać, aby pomóc psu przetrwać gorące dni. Pierwszą zasadą jest ograniczenie długości i ilości spacerów do minimum (szczególnie przy chorobach serca). Należy wychodzić na spacer jak najwcześniej, zanim zrobi się gorąco oraz jak najpóźniej, kiedy temperatura będzie już spadała. Jeśli pies potrzebuje dużo ruchu, warto wybrać się z nim na dłuższy spacer właśnie w tych porach dnia. Nie wolno zostawiać czworonoga przed sklepem. Wychodząc z psem należy pamiętać o odpowiednim kagańcu, czyli takim, który umożliwia psu otwarcie pyska. Kaganiec weterynaryjny (zaciskowy) nie nadaje się na spacery, ponieważ uniemożliwia psu otwarcie pyska i co za tym idzie, oddawanie ciepła. Jeśli nasz czworonóg jest bardzo aktywny, trzeba uważać aby nie przemęczał się w gorące dni. Dobrą metodą na rozładowanie jego energii będzie kąpiel w jeziorze.

Dobrym sposobem na walkę z wysoką temperaturą są chłodne okłady, na przykład mokry ręcznik, którym można przykryć psa, lub owinąć szyję. W sklepach dostępne są specjalne kamizelki chłodzące, które przynoszą ulgę na długi czas. Polewanie zimną wodą nie jest wskazane, ale można wstawić psa do płytkiej wody, na przykład do brodzika czy wanny.

Wśród wielu właścicieli wciąż pokutuje mit, że goląc psa na krótko przynoszą mu ulgę w upalne dni. Niestety nie jest to prawda. Długa sierść z grubym podszerstkiem działa jak izolator. Dzięki temu powietrze przy skórze nie nagrzewa się od słońca. Można jedynie rozważyć ogolenie takiego psa na brzuchu.

Oczywiście pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody (ale nie zimnej!) oraz chłodne miejsce, w którym może się schronić przed słońcem, szczególnie jeśli nie mieszka w domu. Problem piesków pijących mało wody można rozwiązać gotując im domowe posiłki na bazie ryżu, z dodatkiem dużej ilości wody.

W przypadku chorób serca nie wolno bagatelizować żadnych dodatkowych objawów pojawiających się w upalne dni, typu ciężki oddech, charczenie, kaszel i krztuszenie się, oraz oddychanie w nietypowy sposób. W takich przypadkach należy bezzwłocznie udać się do Lekarza Weterynarii.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Fot. psy-pies.com