Ku Wolności w parku Miejskim

To były wyjątkowe Parkowe Spotkania. W sobotnie popołudnie, wieczór i część nocy 7 czerwca, w przestrzeni parku Miejskiego w specjalny sposób uczczono 25-lecie wolności.

Koncert Piła

Prologiem owego koncertu, zatytułowanego „Ku wolności”, była pierwsza część wokalno-instrumentalnego występu, poznańskiego duetu Łukasz Groszewski i Sebastian Nawrot, którzy zaprezentowali „Przemysława Gintrowskiego pamiątki”, czyli niezapomniane utwory, niezapomnianych autorów i wykonawców. Przywołanego w tytule koncertu Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Niezwykle sugestywne wykonanie takich utworów jak m.in. Wigilia na Syberii, Dylemat, Przesłuchanie Anioła, Dokąd nas zaprowadzisz Panie, A my nie chcemy uciekać stąd czy Powrót, wywoływały u słuchających gęsią skórkę i wprawiały w nostalgiczny nastrój. Duet wystąpił jeszcze raz po spotkaniu z Małgorzatą Niezabitowską, rzecznikiem prasowym rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Na zakończenie wolnościowego spotkania w parku, po koncertach Pilskiej Orkiestry Rozrywkowej i kwartetu PRO FORMA, odbył się seans filmowy w plenerowym kinie. Emisja polskiego dramatu „Czarny Czwartek”, w reżyserii Antoniego Krauze (stanowiącego rekonstrukcję wydarzeń z czwartku, 17 grudnia 1970 roku, kiedy załoga gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej, idąca do pracy po strajku została ostrzelana z broni maszynowej przez wojsko i milicję) był najtrafniejszym zwieńczeniem sobotniego „marszu” Ku Wolności w Parku Miejskim w Pile.

Koncert w Pile

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Marek Mostowski
Fot. Anna Kowalik