Mój kot się zakłacza, co robić?

Piszę do Pana Doktora, gdyż mam problemy z moim kotem. Karmię go kitekatem. Ma on ciągłe problemy z zakłaczaniem. Podaję mu pastę na odkłaczenie, którą daje mi mój weterynarz. Niestety ciągle wymiotuje kłakami. Nie wiem jak temu zaradzić. Elżbieta z Wałcza.

Wielu właścicieli kotów myśli, że wystarczy podawać pastę na odkłaczanie i problemu nie będzie. Wiadomą rzeczą jest to, że każdy kot się wylizuje, jeden więcej, a drugi mniej. Również jeden kot będzie gubił całe mnóstwo sierści, a drugiemu sierść nie będzie wypadać wcale. Od czego to zależy?

Główną przyczyną wypadania sierści jest niekompletne żywienie kota, jak również pewne skłonności osobnicze, alergia, infekcje bakteryjne oraz grzybicze, itp. Ogólnie mówiąc na wypadanie sierści główny wpływ ma złe żywienie i niektóre stany chorobowe. Kot, któremu wypada nadmiar sierści, wylizując się, po prostu się zatyka. Tworzą się w jelitach cygara sfilcowanego włosa. Zdarza się, że czasami kot zwymiotuje takie cygaro ku wielkiemu zdziwieniu właściciela.

Bardzo ważne jest porządne żywienie. Najlepiej karmić jest koty karmą superpremium bez konserwantów, a koty, które mają skłonności do wypadania nadmiaru sierści należałoby karmić weterynaryjną dietą hipoalergiczną bogatą w NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Bardzo dobrą dietą jest Dermatosis 4T, która bogata jest w te kwasy, nie zawiera ulepszaczy smaku, które często prowadzą do wielu chorób i jest idealnie zbilansowana pod kątem podstawowych składników odżywczych.

Do naszej przychodni często przynoszone są koty z wieloma schorzeniami, których można by uniknąć stosując u nich właściwe żywienie. Wiele chorób objawia się fatalnym wyglądem sierści. Często wystarczy dobra diagnoza i odpowiednia dieta, aby po niedługim czasie kot wyglądał świetnie.

Tak więc, nie zawsze stosowanie pasty na odkłaczanie daje pozytywne rezultaty. Często wystarczy odpowiednio zadbać o zdrowie kota, a pasta na odkłaczanie może okazać się niepotrzebna.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że koty można też kąpać, co może pozytywnie wpłynąć na wygląd sierści, pod warunkiem, że szampon będzie leczniczy i najlepiej z przepisu lekarza weterynarii.

Zapraszam wszystkich czytelników do lektury poprzednich zagadnień na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl .

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

milusinscy_wrzesien_201510

milusinscy_wrzesien_201511

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *