Niech słowa wytwarzają rzeczywistość!

Młodzież coraz częściej, coraz głośniej i coraz odważniej uczestniczy w życiu publicznym. Ich poglądy dotyczące wielu ważnych spraw, są tak dojrzałe, że niejeden dorosły mógłby być zakłopotany prowadząc z nimi dialog.

Do takiej sytuacji doszło, kiedy pilska młodzież ze szkół podstawowych połączyła swoje siły i podczas warsztatów literacko-ekologicznych w Stobnie stworzyła teksty poetyckie, które             w swojej wymowie celnie obrazowały problemy naszego świata.

– Podczas spotkania mieliśmy okazję pracować w spokojnym, urokliwym miejscu, w otoczeniu drzew i ciszy. Pani Izabella Bartol wprowadziła nas podczas warsztatów do świata zmysłów,  w którym bez trudu się poruszaliśmy, wykorzystując przy okazji całą gamę środków poetyckich. Zajęcia te wiele nam dały. Ukazały nam one światopogląd innych nastolatków i ich odczucia na tematy związane z ekologią  – dodała jedna z uczestniczek warsztatów.

– Celem spotkania było napisanie utworu o tematyce ekologicznej. Następnie uczniowie wybiorą najciekawsze fragmenty, które pojawią się na fiszkach w autobusach komunikacji miejskiej. Wszyscy wierzymy, że za pomocą poezji jesteśmy w stanie sprawić, że jej  odbiorca dokona autorefleksji i pozbędzie się ze swojego życia nieprawidłowych nawyków, które mają wpływ na środowisko – powiedziała Maja Cieślak-Strzelec, autorka projektu.

Warsztaty były elementem projektu „W kontakcie”, realizowanego we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!”

Program Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska! jest dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Poznań.

Głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana.

Julia Wałczacka

rbt

niech_slowa_wytwarzaja_02 niech_slowa_wytwarzaja_03 niech_slowa_wytwarzaja_04