Oficjalne oddano do użytku ścieżkę rowerową z Piły do Dobrzycy | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Oficjalne oddano do użytku ścieżkę rowerową z Piły do Dobrzycy

W naszym regionie amatorzy dwóch kółek mają się coraz lepiej, bo ścieżek rowerowych przybywa. Dzięki zebranym w ilości ponad 600 podpisów mieszkańców Dobrzycy i Piły udało się wybudować ścieżkę pieszo-rowerową liczącą 5,23 km. na trasie Dobrzyca-Piła. 10 lipca 2019 r. na konferencji prasowej podsumowano projekt „Poprawa infrastruktury komunikacyjnej łączącej jednostki osadnicze Pilskiego OSI – Gmina Szydłowo” z udziałem m.in. Wójta Gminy Szydłowo – Tobiasza Wiesiołka, Prezydenta Piły – Piotra Głowskiego i radnego Rady Powiatu w Pile – Rafała Zdziereli.

Projekt obejmował wykonanie ścieżki rowerowej od ulicy Miłej w Pile do ulicy Miłej w Dobrzycy o łącznej długości 5239,0 m, z czego 3012,0 m znajduje się na terenie Gminy Szydłowo, natomiast pozostały odcinek przebiega przez Gminę Piła.

W ramach tego zadania powstało efektywne energetyczne oświetlenie, które doświetla trasy ścieżek na wybranych odcinkach, efektywne energetycznie oświetlenie ścieżki rowerowej na odcinku Piła-Dobrzyca – 41 lamp (40 lamp na terenie Gminy Szydłowo, 1 lampa na terenie Miasta Piła). W ramach inwestycji pojawiły się miejsca postojowe (stojaki na rowery), organizacja miejsc przesiadkowych dla osób podróżujący rowerem, zamontowano dwie stacje naprawy rowerów na początku i na końcu ścieżki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ta inwestycja dobiegła końca, taka pierwsza inwestycja rowerowa na terenie naszej gminy. Było to jedno z czterech zadań w ramach Mandatu Terytorialnego dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. W trakcie realizacji jest jeszcze ścieżka na odcinku Cyk-Dolaszewo oraz budowa 80 lamp na terenie Szydłowa. Dziękuje wszystkim partnerom za tą ścieżkę, na czele z prezydentem miasta Piły, Piotrem Głowskim. Dziękuję Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Odział w Poznaniu oraz Lasom Państwowym – Nadleśnictwu Zdrojowa Góra – mówi Tobiasz Wiesiołek, wójt gminy Szydłowo.

- Projekt nigdy by nie powstał, gdyby nie debata, która przetoczyła się przed laty, aby część pieniędzy zamknąć w takiej kopercie i nazwać Pilski Obszar Strategicznej Interwencji. Wtedy wydawało nam się logiczne, że nie powinniśmy myśleć o sobie, zamykać się w swojej gminie, ale myśleć o aglomeracji, która żyje jednym rytmem. W końcu mieszkańcy dojeżdżają do pracy, do szkoły w obie strony. Projekty, które przygotowaliśmy z gminą Kaczory, z gminą Szydłowo są najlepszym dowodem na to, że w przyszłości należy o to dbać i czynimy kolejne starania, aby tak było – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Realizacja projektu zapewni zrównoważony rozwój mobilności gmin POSI, podniesie poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu. Przyczyni się również do ograniczenia barier architektonicznych, stworzy warunki pełnego rozwoju mobilności dla użytkowników, ukierunkowanego m.in. na transport rowerowy. Inwestycja polegająca na budowie ścieżek rowerowych, ich połączenie w dość jednolity system na obszarze POSI podniesie spójność obszaru.

Koszt budowy ścieżki Piła – Dobrzyca to kwota – 2 832 705,94 zł, z tego: po stronie miasta Piły – 1 267  459, 91 zł, po stronie Gminy Szydłowo – 1 565 246,03 zł.
Już dziś zapraszamy w sobotę, 10 sierpnia, na uroczysty przejazd rowerowy ścieżką Piła-Dobrzyca. W Dobrzycy przygotowano szereg atrakcji, zgodnie z hasłem przewodnim spotkania „Jestem eko – wybieram rower”. Szczegóły niebawem.

Sebastian Daukszewicz

oficjalnie_oddano_sciezke1_01

oficjalnie_oddano_sciezke1_31 oficjalnie_oddano_sciezke1_02 oficjalnie_oddano_sciezke1_03 oficjalnie_oddano_sciezke1_04 oficjalnie_oddano_sciezke1_05 oficjalnie_oddano_sciezke1_06 oficjalnie_oddano_sciezke1_07 oficjalnie_oddano_sciezke1_08 oficjalnie_oddano_sciezke1_09 oficjalnie_oddano_sciezke1_10 oficjalnie_oddano_sciezke1_11 oficjalnie_oddano_sciezke1_12 oficjalnie_oddano_sciezke1_13 oficjalnie_oddano_sciezke1_14 oficjalnie_oddano_sciezke1_15 oficjalnie_oddano_sciezke1_16 oficjalnie_oddano_sciezke1_17 oficjalnie_oddano_sciezke1_18 oficjalnie_oddano_sciezke1_19 oficjalnie_oddano_sciezke1_20 oficjalnie_oddano_sciezke1_21 oficjalnie_oddano_sciezke1_22 oficjalnie_oddano_sciezke1_23 oficjalnie_oddano_sciezke1_24 oficjalnie_oddano_sciezke1_25 oficjalnie_oddano_sciezke1_26 oficjalnie_oddano_sciezke1_27 oficjalnie_oddano_sciezke1_28 oficjalnie_oddano_sciezke1_29 oficjalnie_oddano_sciezke1_30