Prezydent Piły chce kontroli w sklepach. Proboszcz Św. Rodziny o zarażeniach duszpasterzy | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Prezydent Piły chce kontroli w sklepach. Proboszcz Św. Rodziny o zarażeniach duszpasterzy

  W ostatnich dniach sytuacja epidemiczna z COVID-19 pogarsza się na terenie powiatu pilskiego. 30 lipca 2020 r. dowiedzieliśmy się o  czterech księżach, u których potwierdzono obecność koronawirusa, a kolejni czekają na wyniki. W związku z obecną sytuacją prezydent Piły chce, aby straż miejska i policjanci prowadzili wspólne patrole, szczególnie w miejscach, gdzie powinno zakrywać się twarz i nos, a mieszkańcy tego nie robią, np. w sklepach.

  - Sytuacja epidemiologiczna nie tylko w kraju, ale także w Pile jest coraz gorsza i trudno to zrozumieć. Być może wysiłek mieszkańców, przedsiębiorców, wszystkich którzy byli przez całe tygodnie pozamykani w domach,  którzy stracili pracę, pójdzie na marne. Musimy radzić sobie sami. A to „sami” nie oznacza, że tylko władze miasta, ale także mieszkańcy. Zalecenia państw, które sobie poradziły są jasne, acz nieuciążliwe. To odległość, noszenie maseczki w miejscach publicznych i dezynfekcja rąk przed wejściem do pomieszczeń, sklepów czy po ich opuszczeniu. Nie bądźmy bierni, bo wrócimy do obostrzeń. Zwracajmy uwagę komuś, kto nie ma maseczki czy nie trzyma dystansu – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.Apeluję do osób, które uczestniczyły w mszach w kościele Św. Rodziny, a nie zostali wskazani przez Sanepid, aby poddali się dobrowolnej samokontroli, kwarantannie lub ograniczyli swoje kontakty do maksimum. Służymy także pomocą przy dezynfekcji całego kościoła. Skieruję również list do naszych proboszczów, aby to oni byli aktywną stroną i namawiali wiernych do komunii duchowej. To są prośby, ale też będziemy działać restrykcyjnie. Chcemy, aby Straż Miejska z Policją kontrolowały miejsca publiczne, np. sklepy. A tam, gdzie zarządcy nie stosują się do zaleceń, karać lub zamykać takie obiekty. Niestety nikt nie zwraca uwagi osobom, które powinny zakrywać twarz wchodząc do sklepu, a tego nie robią. Będziemy to egzekwować, nie tylko mandatami, ale również zgłoszeniami do sanepidu, a sanepid będzie nakładał kary. Mówię o tym dlatego, że tego będziemy oczekiwać również od prowadzących w Pile sklepy. Jeżeli tego nie będą robić, będziemy nakładać kary – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

  Nadal w Pile działają wolontariusze, którzy oferują ludziom np. starszym pomoc w zrobieniu zakupów.

  Poniżej informacja ks. proboszcza z Parafii Św. Rodziny w Pile dotycząca zarażenia duszpasterzy Parafii COVID 19.

  W dniu 29 lipca br. wszyscy kapłani pracujący w parafii Świętej Rodziny, oraz w Salezjańskim Inspektoracie zostali poddani badaniu w Szpitalu Specjalistycznym w Pile na obecność COVID 19.

  W wyniku badań u 3 księży z Inspektoratu, którzy nie mieli żadnego kontaktu z parafią, wykryto COVID 19. Natomiast we wspólnocie duszpasterzy parafialnych wykryto COVID 19 u ks. Przemysława Malinowskiego. U ks. Piotra Ziółkowskiego – badanie musi być powtórzone (w piątek będzie wynik). Pozostali kapłani mają wynik negatywny (czyli nie mają COVID 19).

  W związku z tą sytuacją księża z Inspektoratu zostali odizolowani całkowicie w swojej części mieszkalnej, a z parafii ks. Przemysław Malinowski zostanie umieszczony w izolatorium w Poznaniu.

  Pozostali kapłani zostali umieszczeni w kwarantannie (to znaczy przebywają w domu zakonnym) bez kontaktu z osobami z otoczenia, do czasu kolejnego badania, które ma nastąpić za 7 dni.

  W tym czasie zostanie przeprowadzona dezynfekcja w kościele (prezbiterium, zakrystia i konfesjonały).

  Msze Święte będą odprawiane w godzinie 8.00 i 18.00 przez kapłanów spoza parafii, którzy nie mieli kontaktu z Inspektoratem i z duszpasterzami z parafii Świętej Rodziny. W tym czasie nie będzie spowiedzi świętej.

  Kancelaria parafialna będzie czynna w godzinach urzędowania poprzez kontakt telefoniczny.

  Wszelkie zobowiązania parafii, w tym związane z intencjami mszalnymi, zostaną wypełnione w dniach na kiedy były zamówione w kaplicy zakonnej, lub zostaną przełożone na inny termin (według ustalenia z ofiarodawcami w godzinach kancelarii).

  Prosimy również o zapoznanie się (poniżej postu) z komunikatem Sanepidu dot. udziału we Mszy Świętej i kontaktu z ks. Przemysławem Malinowskim i z ks. Piotrem Ziółkowskim od niedzieli (26 lipca) i zgłoszenie pod wskazane numery telefoniczne.

  Polecamy się Waszej modlitwie i życzliwości. Na bieżąco będziemy informować o sytuacji.

  W imieniu wspólnoty salezjańskiej
  przy parafii Świętej Rodziny w Pile
  Ks. Kazimierz Chudzicki SDB – proboszcz

  Sebastian Daukszewicz

  prezydent_pily_chce

  prezydent_pily_chce_02 prezydent_pily_chce_03