Rzeźba / hologram Jarosława Boguckiego w Galerii BWA w Pile

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprasza na otwarcie wystawy prac Jarosława Boguckiego pt: „Rzeźba / hologram”. Wernisaż odbędzie się 16 listopada (piątek) 2018, o godz. 19.00 w Galerii BWAiUP w Pile, ul. Okrzei 9/2.

Jarosław Bogucki urodził się w 1976 r. Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie odbył studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni rzeźby prof. zw. J. Petruka. W 2012 obronił tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Obecnie pracuje jako kierownik pracowni Obrazowania Przestrzennego na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP Poznań.

Zajmuje się dużą i małą formą rzeźbiarską (brąz, ceramika, żywice syntetyczne, holografia). W swojej ostatniej twórczości wykorzystuje obraz holograficzny jako element większych założeń rzeźbiarskich.

Jarosław Bogucki jest autorem projektów pomników Powstańca Wielkopolskiego, ks. Kanonika Czesława Tuszyńskiego, Antoniego Thuma i Ojca Bernarda z Wąbrzeźna, które zostały odsłonięte w Grodzisku Wlkp., pomnika Piasta Oracza z Siemowitem stojącego w Parku Miejskim w Gnieźnie, a także poznańskiej fontanny „Wierzba płacząca”.

O pracach Jarosława Boguckiego tak pisze Janusz Bałdyga, polski artysta, performer, twórca instalacji i realizacji przestrzennych:

(…) Rzeźby Jarosława Boguckiego przywołują pojęcia, których uniwersalizm ma antyczny rodowód. Jednym z nich jest pusta przestrzeń jako uniwersalna wartość, do której odwołuje się wielu myślicieli badających fenomen takich pojęć jak nic, nadmiar, minimum i konieczność.

Pusta przestrzeń stanowi intrygującą część kilku rzeźb Boguckiego. Techniczna precyzja i niemal klasyczna doskonałość aktu mężczyzny skulonego, jakby poszukującego równowagi i nieznanego nam punktu oparcia, kieruje naszą uwagę właśnie ku klasycznej harmonii. Ale nie anatomiczna doskonałość jest sensem tego aktu, znajduję go właśnie w pustce otwartej struktury, która pokazując byt zewnętrzny, wskazuje jednocześnie to co wewnętrzne, trudne i niezidentyfikowane. Można by zaryzykować stwierdzenie że artysta równocześnie w jakimś holistycznym geście pokazuje równoległy obraz pozytywu i negatywu.

(…) Pozwolę sobie kilka rzeźb Jarosława Boguckiego z lat 2012 – 2018 porównać do antycznego glinianego naczynia, doskonałej powłoki, która czeka na wypełnienie odnalezionej pustki przez każdego z nas. Użyta przez rzeźbiarza technologia pozwala na stworzenie powłoki popękanej, kruchej, rozbitej. Idąc tropem użytego przeze mnie porównania, mamy do czynienia z naczyniem nieszczelnym, nic co wypełni jego wnętrze nie jest ustalone, zawsze będzie w ciągłym ruchu i zawsze poddane upływowi czasu (…).

W pracach Boguckiego czytelne są odniesienia biblijne (np. rzeźba „Adam”), dyskursy filozoficzne, motywy kulturowe. Te ostatnie szczególnie wyraźnie działają w portretach wielokrotnych stanowiących fotograficzny eksperyment. Jak wyjaśnia Bałdyga „na początku dwudziestego wieku powstały znormalizowane portrety wielokrotne jako wizerunki Duchampa, Witkacego czy Szpakowskiego. Portret zrealizowany przez Boguckiego przy użyciu techniki fotograficznej, to odbiegający od norm przywołanych przeze mnie przykładów, hologram „Portret podwójny”. Podwójny a nie wielokrotny, ograniczony do hybrydowego spojenia dwóch wizerunków różnych ludzi, bazuje na porządku przeciwstawień antagonistycznych kierunków przodu i tyłu, wschodu i zachodu a może dobra i zła”.

Jednocześnie to portret kojarzący się z formą Światowida, „mitycznego boga widzącego wokół”.

„(…) Patrząc na cykl hologramów zatytułowanych „Portret podwójny” odczuwam tendencje obrotu, kręgu, wirowania, jesteśmy coraz bliżej uwolnionej od materii sfery sacrum. Użycie hologramu jako materii rzeźbiarskiej przesuwa granice twórczości Boguckiego ku obszarom granicznym rzeźby (…)” – pisze Bałdyga.

Jarosław Bogucki ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i prezentacje w przestrzeni publicznej. Są to m.in. projekty zatytułowane „HOLOSpace” (Galeria Miejska w Mosinie), „Ślady figuracji” (Muzeum Archidiecezjalne – Poznań), „Między iluzją a rzeczywistością” (Galeria UAP– Rotunda) czy wystawa „Rzeźba / hologram”, którą będziemy mieli okazję zobaczyć także w Pile.

eKi

rzezba_hologram_boguckiego00

rzezba_hologram_boguckiego02 rzezba_hologram_boguckiego01