Senat zdecydował

Podczas 78 posiedzenia Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy Kodeks wyborczy, opracowanego przez grupę senatorów. Umożliwia on nadanie statusu miasta na prawach powiatu miastu, które z dniem 31 grudnia 1998 r. przestało być siedzibą wojewody i wobec którego, na wniosek rady miejskiej, odstąpiono wówczas od nadania praw powiatu.

Projektowana ustawa dotyczy trzech miast: Ciechanowa, Piły i Sieradza, które w trakcie wprowadzania 1 stycznia 1999 r. trójstopniowego podziału terytorialnego państwa zrezygnowały ze statusu miast na prawach powiatu.  Swojego zadowolenia z decyzji Senatorów nie ukrywał  Mieczysław Augustyn, senator RP i Piotr Głowski, Prezydent Piły.

– Senat postanowił, że wszystkie miasta 70-tysięczne muszą być zrównane w prawach do tego, w jakim powiecie chcą być i jakim powiatem. To dobra wiadomość, bo ona czyni zadość oczekiwaniom bardzo wielu samorządów. Ta sprawa jest szersza, a nie tylko pilska, co było widać w głosowaniach. Okazuje się, że moja rola w tej sprawie dobiega końca. Coraz więcej teraz w rękach samorządowców i Sejmu. Senator jest dobry, kiedy jest skuteczny – mówi Mieczysław Augustyn, Senator RP.

Piotr Głowski jest również zadowolony, że projekt tej uchwały jest już w Sejmie. Zapowiedział również – w związku z tym co się działo w ostatnim czasie – że uruchomi odkłamywacz.

– Odkłamywacz, aby przestano mówić półprawdy, dziwne informacje przekazywać czy informacje kłamliwe. Jesteśmy na takim trudnym etapie, kiedy kadencja Parlamentu kończy się wkrótce. Sejm będzie obecnie zajmował się wieloma nowymi ustawami zgłoszonymi przez rząd i w związku z tym nie mamy takiej pewności czy się uda wszystko zrealizować w sprawie tej uchwały do końca kadencji. Ale będziemy się starali. Senator Jurcewicz pochodzi z Okręgu wyborczego Wałbrzych i on doskonale rozumie, jakie miał korzyści Wałbrzych zmieniając swoją sytuację administracyjną. Jestem pewien, że nasza walka o odzyskanie odpowiedniego miejsca na mapie administracyjnej państwa przyniosłaby wiele dobrych zmian. Dzisiaj przeciwko tym zmianom staje kilku urzędników, bo to jest ich własna mała wojenka, którą chcą poprowadzić. Uważam, że ich działania szkodzą nie tylko Pile, ale całemu subregionowi w dalszym rozwoju. Jeśli ustawa by weszła, dałaby nam możliwość rozpoczęcia debaty na temat tego czy chcemy być wspólnie z powiatem nadal tym dużym, czy samodzielnym powiatem, w jaki sposób będziemy chcieli funkcjonować – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Obaj panowie apelowali ponownie do Franciszka Tamasa, starosty pilskiego o powołanie Konwentu Samorządów Powiatu Pilskiego,  który miał być powołany jakiś czas temu, a decyzji w tej sprawie nadal brak. Warto też dodać, że inicjatywę senatorów przed głosowaniem i podczas głosowania poparł Honorowy Obywatel miasta Piły Marek Borowski.

(SE)

senat_zdecydowal10

senat_zdecydowal16 senat_zdecydowal11 senat_zdecydowal12 senat_zdecydowal13 senat_zdecydowal14 senat_zdecydowal15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *