Społeczna lodówka na targowisku miejskim w Pile | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Społeczna lodówka na targowisku miejskim w Pile

  Grupa Zero Waste Piła – życie bez odpadów uruchomiła na targowisku miejskim przy ul. Rynkowej (przed Współdzielnią) lodówkę – jadłodzielnię z Weź pomóż -nie stój obojętnie. To kolejna inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Piły i nie tylko mogą się dzielić żywnością z potrzebującymi.Zamysł jest bardzo prosty. Masz za dużo jedzenia – wkładasz je do lodówki, a każda osoba może takim jedzeniem się podzielić. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, dzielisz się nim z osobami, które tego naprawdę potrzebują.

  Warunek jest taki, aby nadawała się ona do spożycia i była szczelnie zapakowana. Nie można do niej wkładać surowych jajek, mięsa, przetworów z niepasteryzowanego mleka, jedzenia w otwartych puszkach, słoikach.

  - Ratujemy żywność przed marnowaniem, dlatego ustawiliśmy lodówkę w miejscu na targowisku gdzie dużo ludzi przebywa – szczególnie weekendy i mogą ją zapełnić produktami –wkłada tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności. Prosimy, aby produkty były zapakowane lub w pojemnikach. Mogą w niej być wyroby własne takie jak ciasto lub zupa staranie i szczelnie zapakowana, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania. Nie zostawiamy np. surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, w tym budynie kremy domowe, majonezy. Szczegółowe informacje, co można wkładać a co nie są w regulaminie, który umieszczony jest na lodówce. Osoba, która bierze z niej produkt robi to na swoją odpowiedzialność. Nie bierzemy wszystkiego tylko się dzielimy z innymi potrzebującymi – mówi Joanna Przybył z grupy „Zero Waste Piła”.Lodówka ma być całoroczna. Znajduje się ona na targowisku przy punkcie tzw. Współdzielni, czyli w miejscu gdzie każdy może z czymś swoim się podzielić z inną osobą. Można wymienić się słoikami z jedzeniem, książkami, zabawkami.  

  Z apelem do handlowców z pilskiego targowiska zwraca się Andrzej Gabryelów, prezes spółki Tarpil, który prosi o przekazywanie jedzenia za pośrednictwem lodówki.

  - Proszę o nie wyrzucanie rzeczy, których nie sprzedaliśmy, a które nadają się spożycia. Produkty te mogą przydać się innym. Jeśli ktoś pozytywnie odpowie na nasz apel, to prosimy o przynoszenie produktów do lodówki. Niestety dużo produktów trafia do śmieci, a może nadają się jeszcze do spożycia. Myślę, że jesteśmy z tą lodówką w odpowiednim miejscu i klienci naszego targowiska ją zauważą oraz ją zapełnią – dodaje Andrzej Gabryelów, prezes spółki Tarpil.

  Regulamin korzystania ze SPOŁECZNEJ LODÓWKI:

  1.    Ze SPOŁECZNEJ LODÓWKI może korzystać każdy, kto tego potrzebuje

  2.    Bierzesz jedzenie na swoją odpowiedzialność

  3.    Nie bierz wszystkiego – dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi

  4.    Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności

  5.    Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie produkcie występują alergeny – napisz to wyraźnie na opakowaniu

  6.    Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań

  7.    Potrawy płynne itp. umieść w szczelnym pojemniku tak, aby przy wyciąganiu nic się nie rozlało

  8.    Nie niszcz lodówki i nie oklejaj jej swoimi ulotkami

  Przy pozyskiwaniu lodówek, pomaga fundacja wezpomoz.pl

  Z końcem listopada będzie kontynuowana akcja „Wymiany Ciepła”, która polega na tym, że w publicznych miejscach stoją wieszaki, na które można wieszać ciepłe ubrania. Natomiast każdy potrzebujący może ściągnąć z nich ubranie i wziąć je ze sobą. Wszystko po to, by wspierać tych najbardziej potrzebujących w nadchodzące mrozy. Lista dostępnych miejsc wkrótce zostanie podana do publicznej wiadomości.

  Sebastian Daukszewicz

  spoleczna_lodowka00

  spoleczna_lodowka19 spoleczna_lodowka01 spoleczna_lodowka02 spoleczna_lodowka03 spoleczna_lodowka04 spoleczna_lodowka05 spoleczna_lodowka06 spoleczna_lodowka07 spoleczna_lodowka08 spoleczna_lodowka09 spoleczna_lodowka10 spoleczna_lodowka11 spoleczna_lodowka12 spoleczna_lodowka13 spoleczna_lodowka14 spoleczna_lodowka15 spoleczna_lodowka16 spoleczna_lodowka17 spoleczna_lodowka18