Choinki po świętach – odpad bio czy gabaryt?

Jeszcze przez chwilę świąteczne choinki będą cieszyły nasze oczy. Co z nimi zrobić, gdy stracą swoje walory?

Zielone naturalne drzewka powinniśmy traktować jako odpady biodegradowalne. Pozbawione ozdób i lampek drzewka można bezpłatnie oddać do zagospodarowania wraz z odpadami bio raz w miesiącu do końca lutego 2021– zgodnie z harmonogramem odbiorów dostępnym na stronie ENERIS.

W przypadku choinek sztucznych, powinniśmy je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) właściwego dla naszej gminy, gdyż jest to tzw. odpad wielkogabarytowy.

W końcu, warto pamiętać też o właściwym zagospodarowaniu ozdób, które ulegną uszkodzeniu w czasie świąt. Ozdoby zrobione z tworzywa sztucznego wrzucamy oczywiście do pojemnika żółtego na plastik i metal. Bombek błyszczących, tłukących się jak szkło, nie należy wrzucać do pojemnika zielonego – tu możemy wyrzucić tylko tzw. szkło spożywcze, czyli opakowania po sokach czy słoiki. Jeśli nie jesteśmy pewni z czego zrobiona jest nasza bombka, wrzućmy ją do pojemnika czarnego na odpady zmieszane.

Pamiętajmy też, by w przypadku pozbywania się zepsutych światełek choinkowych, traktować je tak, jak sprzęt AGD/RTV. Wyrzucamy je więc do PSZOK lub do pojemników w sklepach ze sprzętem.

W przypadku wątpliwości najlepiej skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta Altvater Piła: altvater_pila@eneris.pl, +48 (67) 212 33 58.

ENERIS

choinki_po_swietach1_01

choinki_po_swietach1_02