Koalicja Obywatelska przekonuje północną Wielkopolskę! [ANALIZA]

Z analizy wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, GIS-EXPERT wytypował rejony ze zwiększającym się poparciem dla Koalicji Obywatelskiej. Naszą uwagę zwraca północ wielkopolski, gdzie także sporo się zmienia. Porównane zostały wyniki osiągane przez Koalicję Obywatelską z wyborów samorządowych 2024 oraz wyborów do sejmu i senatu.

 

Powiat Pilski z największą zmianą

 

Wybory pokazały, że w powiecie pilskim nastąpiła totalna zmiana w nastrojach. Spoglądając na mapy zmiany poparcia w powiecie pilskim zauważamy wzrosty poparcia dla KO w Pile (+10-15%), gminach Szydłowo, Wysoka i Łobżenica (+5-10%), gminach Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Białośliwie, Wyrzysk, Ujście (+0-5%). Finalnie w całym powiecie pilskim mamy zauważalny wzrost notowań dla obecnie największej partii rządzącej.

 

Analizując pozostałe oddane głosy zmiany dostrzegane są także w powiecie złotowskim, gdzie w gminie Krajenka jest widoczny spory wzrost notowań dla KO (+10-15%), natomiast w pozostałych wyniki pozostały na podobnym lub lekko ujemnym bilansie.

 

Kolejne powiaty i kolejne zmiany poparcia

 

Następnymi analizowanymi powiatami był powiat czarnkowsko-trzcianecki, gdzie kolejno w gminie Trzcianka zanotowano wzrost +5-10% poparcia oraz w dwóch gmin Wieleń i Drawsko ze zmianą poparcia na plus w przedziale +0-5%. Natomiast w powiecie chodzieskim także wzrost zanotowano w gminach Chodzież i Szamocin na plus +0-5%, natomiast Budzyniu bardzo silne poparcie odnotowano dla kandydata Trzeciej Drogi.

 

W powiecie obornickim, jako członek Koalicji Obywatelskiej startował burmistrz Obornik nie mając konkurenta ponadto zanotowano wzrost notowań w Gminie Ryczywół +0-5%. W kolejnym powiecie wągrowieckim zauważalny jest wzrost poparcia w samym mieście Wągrowiec natomiast w powiecie utrzymanie poparcia w stosunku do wyborów parlamentarnych.

 

Powiat Międzychodzki i Szamotulski dwie różne historie

 

Gminy Międzychód, Sieraków i Kwilcz zanotowały wzrost poparcia dla KO w przedziale 0-5% poparcia tam także wielu kandydatów było sygnowanych logiem Koalicji Obywatelskiej. Natomiast zupełnie inaczej jest w powiecie Szamotulskim, gdzie odbyła się ostra rywalizacja kandydatów niezrzeszonych, dlatego nie oceniamy poziomu zmiany poparcia w tej gminie, natomiast w pozostałych gminach wyborcy głosowali podobnie na Koalicję Obywatelską, jak 15 października i ma to związek z dużą ilością komitetów bez szyldu partyjnego.

 

Podsumowanie

 

Sumując wyniki w 9 powiatach okręgu nr 2 czyli północnej wielkopolski, w 21 Gminach KO zanotowała wzrost poparcia, w 16 utrzymało na podobnym poziomie jak 15 października a w 15 otrzymało poparcie mniejsze.

 

Zapytaliśmy o ocenę Jacka Bogusławskiego – lidera listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku, który w rozmowie z nami podzielił się przemyśleniami dotyczącymi wyborów samorządowych.

 

– Wyrażam ogromną wdzięczność za zaufanie i obywatelską postawę wyborców z regionu. Zauważam, że mimo propagandy sukcesu ludzie zauważyli, że PiS nie zmienił przez tyle lat rzeczywistości w samorządach a bardziej ją pogorszył. Na to wskazują wyniki wyborów, które jednoznacznie pokazują zmęczenie Prawem i Sprawiedliwością.

 

Przez najbliższe 5 lat cały zespół reprezentantów Koalicji Obywatelskiej pracujących dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego będzie intensywnie działał na rzecz mieszkańców, dbając o ich interesy , wsłuchując się w potrzeby. Będziemy ostro harować, aby Silna Wielkopolska nie była jedynie hasłem, a stała się rzeczywistym odczuciem każdego wyborcy. Czeka nas intensywne 5 lat, środki unijne do wykorzystania i zadbanie o środowisko naturalne i społeczne zaplecze dla Wielkopolski. Do zobaczenia w terenie.

 

mm