Czy wiecie, że PUSS (dawniej PWSZ) w Pile ma już 20 lat!

Ponad 10 tysięcy absolwentów, 11 kierunków studiów, 25 specjalności… Początki wyglądały jednak zupełnie inaczej – w roku 2000 zajęcia odbywały się w 2 budynkach, obecnie studenci mają do dyspozycji kilka budynków na terenie imponującego kampusu akademickiego.

Znakiem rozpoznawczym pilskiej PUSS w ostatnich latach, jest kształcenie medyczne, które przeszło znaczną metamorfozę – m.in. dzięki Centrum Fizjoterapii i Centrum Symulacji Medycznych, Uczelnia kształci specjalistów, wspierających kadry w regionie. Mocno rozwinęła się także współpraca z biznesem, świadcząca o praktyczności kształcenia. Uczelnia współpracuje z ponad 40. firmami w ramach studiów dualnych, co znacznie ułatwia studentom wejście na rynek pracy, dając im wyjątkowe kwalifikacje.

Jednym z ważniejszych obszarów rozwoju jest również współpraca międzynarodowa, wychodząca znacznie poza granice Europy. Realizowane przez ostatnie lata umowy z 39. uczelniami partnerskimi, dają obecnie możliwości odbycia części studiów w 19 krajach, a do Piły – każdego semestru – przyjeżdża ok. 60 studentów zagranicznych.

20-letnia historia Uczelni jest bardzo bogata – to nie tylko rozwój dydaktyczny, ale także liczne konferencje krajowe i międzynarodowe, publikacje uczelniane, wydarzenia naukowe i kulturalne – Festiwale Nauki, Pikniki Techniczne, Akademia Młodych Odkrywców, wspieranie inicjatyw seniorów. Aby ułatwić więc poznanie Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, przygotowana została wystawa wielkoformatowa, która pojawiła się przy bramach wjazdowych na teren kampusu akademickiego. Plansze ukazują najważniejsze wydarzenia uczelniane – archiwalne i aktualne.

Obecnie Uczelnia zachęca do stosowania się do wytycznych akcji #zostanwdomu dlatego też wystawę można obejrzeć on-line na Fb PUSS w Pile. Polecamy ją szczególnie absolwentom, którzy tworzyli historię 20-letniej Uczelni, być może odnajdą się na wystawowych fotografiach.

Aleksandra Fabiszak
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile

czy_wiecie_ze_puss1_01

czy_wiecie_ze_puss1_05 czy_wiecie_ze_puss1_02 czy_wiecie_ze_puss1_03 czy_wiecie_ze_puss1_04