„Da Vinci – przełom w leczeniu. Chirurgia Robotowa w Wielkopolsce”

da_vinci_przelom

Zastosowanie chirurgii robotowej w trzech lokalizacjach: głowa i szyja, ginekologia onkologiczna oraz choroby przewodu pokarmowego było tematem spotkania ekspertów z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

– Chirurgia robotowa jest jednym ze współczesnych trendów leczenia onkologicznego na świecie. Jednakże w Polsce jest ona dostępna tylko w nielicznych placówkach, m.in.  w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Wspomagający leczenie chirurgiczne robot da Vinci podnosi efektywność i jakość wykonywanych operacji – podkreślił prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Precyzja, skrócenie czasu hospitalizacji, zwiększenie jakości życia pacjentów, efektywność  w przeprowadzaniu zabiegu, także poprzez możliwość zmniejszenia liczby lekarzy koniecznych do przeprowadzenia operacji – to kluczowe zalety zastosowania chirurgii robotowej.

Spotkanie pt. „Da Vinci – przełom w leczeniu. Chirurgia Robotowa w Wielkopolsce” rozpoczęło się od przedstawienia zastosowania chirurgii robotowej w przypadku nowotworów głowy i szyi. Dane WHO pokazują, iż każdego roku na świecie rozpoznaje się 600 000 nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi, a 350 000 osób umiera z tym rozpoznaniem. – Szczegółowe badania przeprowadzone przez Wielkopolski Rejestr Nowotworów (Wielkopolskie Biuro Rejestracji Nowotworów) wykazały, że w Wielkopolsce w 2014 roku nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowiły czwartą u mężczyzn i piątą u kobiet przyczynę zachorowalności. W stosunku do roku 1999 nastąpił wzrost o 38%. Tempo wzrostu nowo rozpoznawanych nowotworów przyspiesza, gdyż przyrost roczny (20132014) wyniósł 5%. Dane te wydają się odzwierciedlać sytuację ogólnokrajową – powiedział prof. prof. dr hab. Wojciech Golusiński, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, Wielkopolskie Centrum Onkologii. Z inicjatywy prof. dr hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego powstał Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, którego głównym celem jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych. – Oprócz tradycyjnych metod, takich jak chirurgia czy radiochemioterapia, pojawiły się również nowe możliwości leczenia – chirurgia robotowa we wczesnym stadium zaawansowania choroby nowotworowej oraz immunoterapia w zaawansowanych stadiach – podkreślił prof. dr hab. Wojciech Golusiński.

– Chirurgia laparoskopowa i laparoskopowa wspomagana robotowo jest tak samo skuteczna pod względem onkologicznym i bezpieczeństwa stosowania jak chirurgia otwarta przy dużo większej precyzyjności i mniejszym stopniu urazowości. W Polsce tylko około 8% pacjentów może korzystać z tej techniki. Jednym z ośrodków oferujących leczenie tą metodą jest Wielkopolskie Centrum Onkologii – rozpoczął swoje wystąpienie dr hab. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego w Wielkopolskim Centrum Onkologii. W Wielkopolskim Centrum Onkologii 66% pacjentów z nowotworami jelita grubego jest kierowanych do zabiegów z wykorzystaniem chirurgii małoinwazyjnej w tym również robotowej. W Wielkopolsce wykonuje się około 2800 procedur chirurgicznych w raku jelita grubego. Tylko 10% tych procedur wykonywanych jest w chirurgii małoinwazyjnej a dominuje chirurgia otwarta. – W Europie i Stanach Zjednoczonych proporcje ilości są odwrotne, standardem są zabiegi laparoskopowe. Są to wskaźniki, do których powinniśmy dążyć w Wielkopolsce – zaznaczył dr hab. Witold Kycler.

W przypadku ginekologii onkologicznej chirurgia robotowa dominuje wśród stosowanych procedur, współpracując z chirurgią otwartą oraz laparaskopową. – Wśród kluczowych zalet zastosowania chirurgii robotowej w ginekologii onkologicznej wymieniane jest zmniejszenie ryzyka infekcji, mniejszy dyskomfort dla pacjenta, zmniejszenie bólu pooperacyjnego,  a także krótsza hospitalizacja – wskazał dr n.med. Błażej Nowakowski, Ordynator Oddziału Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Dziś kluczowe staje się precyzyjne przeprowadzanie operacji, także ze względu na wagę jakości życia pacjentów po przeprowadzonym zabiegu. Wśród kluczowych nowotworów onkologicznych w przypadku, których zastosowany może być Robot da Vinci to: proste wycięcie macicy, operacje endometriozy, operacja POP (wypadania narządów miednicy). W Wielkopolskim Centrum Onkologii za pomocą tej metody leczy się raka endometrium, raka szyjki macicy (wczesna choroba), raka jajnika (wybrane przypadki), wybrane przypadki wznowy nowotworu oraz egzenteracja. – Ginekologia należy  do czołowych beneficjentów chirurgii robotowej – zakończył swoje wystąpienie dr n.med. Błażej Nowakowski. W Wielkopolskim Centrum Onkologii chirurgia ginekologiczna wspomagana robotowo stosowana jest od grudnia 2018 roku. Wykonano  108 zaawansowanych procedur. Rak endometrium jest obecnie wiodącym liczbowo wskazaniem przy zastosowaniu procedury robotowej. Czas operacji jest krótszy  w przypadkach trudnych, a zwolnienie pacjenta następuje już w drugiej dobie (oznacza to skrócenie czasu hospitalizacji). Nie wystąpiły powikłania związane z zastosowaniem robota.

– Wielkopolskie Centrum Onkologii to najbardziej wyspecjalizowany i multidyscyplinarny ośrodek w Polsce, dysponujący najnowszej generacji systemem chirurgii robotycznej Da Vinci XI – podkreśliła Magdalena Sierszyńska, Regional Sales Manager, Da Vinci Robotic Surgery CSR, Synektik S.A.  W WCO został zastosowany najbardziej innowacyjny system Robota. W Polsce jest 9 autoryzowanych ośrodków (publicznych i prywatnych) posiadających system robota Da Vinci (Białystok, Warszawa, Siedlce, Wieliszew, Kraków). Robot da Vinci został zakupiony przez Wielkopolskie Centrum Onkologii w 2018 roku. Został sfinansowany z funduszy Unijnych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, zastosowanie Robota Chirurgia robotowa jest przyszłością nowoczesnej medycyny, w którą wpisuje się Wielkopolskie Centrum Onkologii.

A.Ch.
Foto. naszglospoznanski.pl