Fajerwerki – zachowaj ostrożność i rozwagę!

Rozpoczął się grudzień, wielu z nas przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niestety niechlubną tradycją jest też strzelanie przez najmłodszych środkami pirotechnicznymi, petardami hukowymi – nie tylko w Sylwestra, ale przez cały miesiąc i to najczęściej bez obecności osoby dorosłej. W związku z powyższym Straż Miejska przygotowała akcję edukacyjną, którą prowadzić będzie w szkołach.

Co roku w okolicy w Sylwestra dochodzi do kilkuset wypadków wynikających z niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Efektem są poparzenia, zranienia, pożary, a nawet wypadki śmiertelne. Spotkania z dziećmi z przedszkoli i szkół mają na celu uświadomić, jakie zagrożenie niesie za sobą nieostrożne używanie wyrobów pirotechnicznych.

– Postanowiliśmy przeprowadzić na szeroką skalę akcję edukacyjną, która powinna trafić do dzieci i młodzieży. To oni mogą pomóc w wyborze, aby pieniądze wydać na inne cele niż kupno fajerwerków. W naszym działaniu chcemy mówić o ewentualnych skutkach używania fajerwerków – mówiąc m.in. o zwierzętach, które mogą się ich bać, i konsekwencjach zdrowotnych u ludzi o utracie słuchu, wzroku czy nawet śmierci. Będziemy akcję promować również w internecie – mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile – My z jednej strony możemy edukować a z drugiej strony po zgłoszeniu interwencji myślę, że nie będzie problemów, aby ukarać osoby według przepisów prawa mandatami od 100 zł do 500 zł. Takie mandaty wystawialiśmy. Jednak namawiamy, aby nie używać fajerwerków, które naprawdę są uciążliwe dla zwierząt.

– Jednym z elementów akacji jest przygotowany krótki amatorski film, na którym są wskazane zagrożenia i uciążliwości wskazane z używaniem przez dzieci fajerwerków. Jesteśmy już gotowi, aby z tym filmem chodzić po przedszkolach, szkołach i zapraszamy do kontaktu z nami w tej sprawie pod numerem 986. Myślę, że edukacja już od najmłodszych lat skuteczniej pomoże niż karanie – dodaje koordynator akcji w szkołach Jarosław Oźmina, ze Straży Miejskiej w Pile.

Na filmie dr. Włodzimierz Bystrzycki mówi o ranach, jakie mogą pojawić się wyniku źle odpalonych fajerwerków, lek.wet. Anna Białkowska mówi o zagrożeniach dla zwierząt a bryg. Zbigniew Szukajło mówi o zagrożeniach pożarowych.

Pamiętajmy też o bardzo ważnej rzeczy. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować.

Materiały pirotechniczne można legalnie wykorzystywać jedynie w Sylwestra i Nowy Rok, ale przy zachowaniu środków ostrożności.

Poniżej link do filmiku na facebooku:
https://www.facebook.com/strazmiejskawpile/videos/1698245650281151/UzpfSTEwMDAwMjQwNzQ1NzUwODoxOTg3NjY2OTQ3OTkwMjAx/

Sebastian Daukszewicz

fajerwerki_zachowaj00

fajerwerki_zachowaj02 fajerwerki_zachowaj01