Milusińscy z 4 kątów. Kwiecień 2023 r.

milusinscy-kwiecien-2023

 

Witam, piszę w sprawie mojego psa, 12-letniego buldoga francuskiego. Pies ma już swoje lata, weterynarz potwierdził u niego zmiany związane z wiekiem. Pies niedowidzi, ma problemy z chodzeniem, śpi w dzień, a w nocy jest aktywny, ale ostatnio doszły nowe objawy: czasami się zatacza, chodzi z przekrzywioną głową, ma problemy z równowagą i to się mam wrażenie pogłębia z dnia na dzień. Lekarz powiedział mi, że to raczej ze starości i nic nie da się już zrobić, nie dał mu leków. Czy aby na pewno nie ma ratunku dla mojego psa? Czy to co mój pies robi jest normalne w tym wieku? Alicja z Piły.

Pani Alicjo, zaburzenia przedsionkowe które Pani opisała, objawiające się właśnie przechylaniem głowy, chodzeniem w kółko, turlaniem się lub przewracaniem nie są objawami fizjologicznymi. Nie powinny być traktowane jako norma nie tylko u osobników młodych, ale także starszych.

Pierwotną przyczyną przekrzywiania głowy czy też kołowania jest zaburzenie czynności aparatu przedsionkowego odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi oraz orientację przestrzenną. Zaburzenia czynności tego aparatu wywołują objawy, które z reguły są bardzo niepokojące. Do najczęściej spotykanych należy właśnie charakterystyczne przechylanie głowy i kręcenie się w kółko. Niemożność utrzymania równowagi powoduje zataczanie się i potykanie. Nierzadko pojawia się oczopląs, wymioty lub jadłowstręt, a nawet depresja. Objawy zespołu przedsionkowego z reguły pojawiają się nagle, z dnia na dzień. U każdego pacjenta przebieg choroby będzie wyglądać nieco inaczej. Jeśli właściciel zaobserwował u zwierzęcia niepokojące zachowanie tego typu, powinien jak najszybciej zgłosić się z czworonogiem do lekarza weterynarii.

Pamiętajmy, że zespół przedsionkowy to nie jest choroba, a jedynie zbiór objawów. Co zatem może je wywoływać? Różne jednostki chorobowe, od dość trywialnych jak zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego, poprzez uraz głowy, zatrucia, niedoczynność tarczycy, ziarniniakowe zapalenie opon mózgowych i mózgu na chorobach nowotworowych kończąc. Z tego względu psa przekrzywiającego głowę nie powinno się zostawiać niezdiagnozowanego.

Najczęściej spotykamy się z zespołem przedsionkowym wywołanym zapaleniem ucha środkowego lub wewnętrznego. Jest to stosunkowo niegroźna jednostka chorobowa, do której predysponowane są osobniki takich ras jak buldog francuski, cavalier king charles spaniel i west highland white terier. Z kolei idiopatyczny starczy zespół przedsionkowy często pojawia się u starszych zwierząt. Rokowanie bywa różne, w zależności od pierwotnej przyczyny. Natomiast diagnoza nierzadko wymaga specjalistycznych badań takich jak rezonans lub tomografia.

Jeśli właściciel zauważy u swojego pupila jakiekolwiek zmiany w zachowaniu, powinien udać się z nim na wizytę lekarską, ponieważ objawy, które nam mogą wydawać się normalne (na przykład dlatego, że pies „ma swoje lata”) mogą równie dobrze wynikać z poważnej choroby.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.