Nasza siła tkwi w jedności

porzucek_baner

Jesteśmy dumnym i wolnym narodem. Nigdy z serc i umysłów Polaków nie udało się wyrwać poczucia godności i pragnienia sprawiedliwości. Poznański Czerwiec 1956 roku to zryw ludzi wolnych, robotników, studentów i uczniów przeciw władzy PRL. Bohaterscy Powstańcy Poznańskiego Czerwca wyszli na ulicę żądając chleba oraz wolności. Był to wyraz jasnego sprzeciwu wobec rządom ludowym, które były obojętne na żądania ludzi pracy.

Wielkopolanie byli jednością i pomimo że pozornie byli bezbronni wobec czołgów, pojazdów pancernych i strzelających żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, mieli ogromną moc, która brała się z ich wspólnoty. Braterstwo celów, żarliwość, jedność pomimo różnego wieku manifestantów, wykonywanych zawodów oraz wykształcenia sprawiły, że ci ludzie wpisali się na chwalebne karty polskiej historii.

Bez Poznańskiego Czerwca i straszliwej ofiary z życia, ale także ofiary późniejszych represji i prześladowań, które Polakom zafundował aparat PRL, nie byłoby kolejnych zrywów, a ostatecznie wolnej Polski. Wtedy w Poznaniu wielkiej odwagi wymagała manifestacja miłości wobec Polskości, na którą odpowiedzią władzy było wysłanie tysięcy żołnierzy.

Zwycięstwo jest zasługą zbiorowej działalności Polaków. Wśród nich była pani Aleksandra Snadna Bogdan, która pomimo trzech postrzałów, z których jeden pocisk trafił ją w głowę, przeżyła Poznański Czerwiec i dziś jest skarbnicą wiedzy oraz dowodem bohaterstwa i niezłomności. Zaszczytem dla mnie było objęcie patronatu honorowego nad spotkaniem z panią Aleksandrą Snadna Bogdan organizowanym w Pile. Bohaterka spotkania swoim życiem uczy, że najważniejsze jest kochać swoją Ojczyznę. Ku zadowoleniu organizatorów spotkanie cieszyło się zainteresowaniem wśród młodych, którzy stanowili większość na sali. Ludzie, którzy nie przeżyli tamtych wydarzeń, w niewielkim stopniu pamiętają PRL lub wcale nie żyli w Polsce Ludowej, chcą uczyć się polskiej historii, poznawać zawiłe jej losy i pielęgnować naszą tożsamość. To ważne i cenne.

Pragnienie godności i sprawiedliwość zwyciężyły. Dziś możemy cieszyć się z wolnej oraz suwerennej Polski, w której władza pochodzi z wyborów Polaków, a nie jest narzucona przez okupanta. Ofiara Poznańskiego Czerwca nie poszła na marne, bowiem dziś Polska jest domem ludzi wolnych, którzy mogą czuć się bezpieczni we własnym kraju. Marzenie roku 1956 ziściło się. Dziś rząd realizuje program stworzony wspólnie z Polakami i dla Polaków.

Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *