O najnowszych działaniach na Stacji Szamocin

Od maja br. na Stacji Szamocin trwają intensywne działania projektu „Pociąg do sztuki”, który nabrał rozpędu. Aktorzy zagrali 25 przedstawień lalkowych m.in. dla seniorów, skupionych wokół świetlicy wiejskiej w Róży Wielkiej, którzy przyjechali do dworcowego teatru, by obejrzeć przedstawienie Luby Zarembińskiej. Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Szamocinie, również na scenie na ulicy Dworcowej, obejrzeli spektakle oraz projekcję multimedialną o historii linii kolejowej na trasie Chodzież – Gołańcz.

W 129 rocznicę śmierci Tollera zostało zorganizowane „Czytanie Tollera” w wykonaniu aktorów Teatru 44 i Stacja Szamocin oraz zaproszonych gości z Poznania. Wiesława Szczygieł przedstawiła wykład o życiu i twórczości wybitnego poety z okresu ekspresjonizmu niemieckiego, urodzonego w Szamocinie. W „Starej skrzyni”, mieszczącej się w zabytkowym spichlerzu, przed wojną należącym do rodziców Tollera wyeksponowana została wystawa wydawnictw, portretów i kopii sztuk dramaturga. 18 lipca odbyło się sentymentalne spotkanie po latach, uczestników I Ogólnopolskich Warsztatów Teatralnych, które odbywały się w latach 1992 – 1996 w Szamocińskim Ośrodku Kultury. Zaprezentowane były unikalne nagrania z tamtych lat. Ówczesne wydarzenia filmował Daniel Cichy z Piły. Zdigitalizował archiwalne nagrania z VHS i uratował od zapomnienia. M.in. udało mu się przegrać spektakl „Wit Stwosz”, zaprezentowany w szamocińskim kościele z historycznym udziałem 67 – letniego Edmunda Świerczyńskiego, aktora, który stał się inspiracją do stworzenia sztuki „Spowiedź w drewnie” i powstania Teatru 44.

Spotkanie będzie realizowane w ramach projektu „Pociąg do sztuki”, dofinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego – kolejny cykl „Twój Szamocin – twoja historia”.

Odbył się również koncert „Lilije. Romantyczny ogród grozy” w wykonaniu Jacka Hałasa i Jarosława Kaczmarka. Były to muzyczne opowieści wędrownych pieśniarzy – tradycyjne ballady dziadowskie i ich autorskie interpretacje. Muzycy przenieśli słuchaczy do krainy wyobraźni „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Spotkanie w ramach projektu „Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odbyły się już Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne. Uczestnikami byli studenci z uczelni uniwersyteckich i artystycznych z Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

W ostatnich dniach odwiedziły Stację dzieci z Piły, w tym również ukraińskie, którymi opiekuje się Akcja Humanitarna „Życie”. Obejrzały wystawy prac fotograficznych i plastycznych uczestników Akadmii Młodych Liderów oraz brały udział w spektaklu „Tancereczka i kominiarczyk” w wykonaniu L. Zarembińskiej i w warsztatach lalkowych. Zwiedziły też pomieszczenia starego dworca i obejrzały scenografię i lalki z przedstawień Stacji Szamocin”.

Od początku wakacji ruszyły wagoniki Akademii Młodych Liderów. Od lipca dzieci i młodzież z Szamocina i okolic spotykają się w czterech sekcjach: teatralnych, kuglarsko- cyrkowych, oraz fotograficznych. Podobnie jak w drugiej edycji projektu zgłosiło się wielu uczestników, którzy na zajęciach rozwijają swoje talenty artystyczne. Na początku sierpnia odbędą się warsztaty artystyczne z elementami japońskiego tańca butoh, prowadzone przez wybitną reżyserkę, animatorkę oraz aktorkę teatru niezależnego Barbarę Prądzyńską z Poznania.

Luba Zarembińska Stacja Szamocin

DCIM100MEDIADJI_0106.JPG

o_najnowszych_dzialaniach_14 o_najnowszych_dzialaniach_02 o_najnowszych_dzialaniach_03 o_najnowszych_dzialaniach_04 o_najnowszych_dzialaniach_05 o_najnowszych_dzialaniach_06 o_najnowszych_dzialaniach_07 o_najnowszych_dzialaniach_08 o_najnowszych_dzialaniach_09 o_najnowszych_dzialaniach_10 o_najnowszych_dzialaniach_11 o_najnowszych_dzialaniach_12 o_najnowszych_dzialaniach_13