Pokłosie burz i ulew w powiecie pilskim

Poklosie_burz_i_ulew_w_powiecie_pilskim

Na przełomie 8 i 9 lipca 2014 roku na terenie powiatu pilskiego doszło do gwałtownego załamania pogody. Strażacy już od godzin popołudniowych usuwali skutki ulewnego deszczu oraz wyładowań elektrostatycznych, czego następstwem były lokalne podtopienia obiektów mieszkalnych, zerwane linie energetyczne i telefoniczne oraz powalone drzewa blokujące przejazd.

Łącznie w ciągu 10 godzin odnotowano ponad 30 zdarzeń. Najbardziej zagrożonym miejscem było miasto Piła, gdzie odnotowano 16 zdarzeń, następnie gmina Kaczory, w której straż pożarna musiała interweniować 7 razy. Warto nadmienić, że to już kolejny dzień, w którym doszło do zwiększonej ilości zdarzeń związanych ze zmianą warunków atmosferycznych. Od początku bieżącego tygodnia strażacy zmagali się ze zdarzeniami w łącznej ilości 55.

Najgroźniejsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Łobżenica, gdzie w wyniku silnego wiatru złamany został konar drzewa, który uszkodził budynek mieszkalny naruszając konstrukcję poszycia dachowego. W zdarzeniu na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Tekst: sekc. Mateusz Kentzer, KP PSP Piła