Promocja książki PILANIE ROCZNIK 1940

Promocja_ksiazki_PILANIE

Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile serdecznie zapraszają na uroczystą premierę piątej już książki o Pile. Tym razem w ręce mieszkańców oddana zostanie publikacja: „PILANIE ROCZNIK 1940”.

Promocja książki odbędzie się  24 października br. (piątek) o godz. 17.00 w Auditorium Maximum PWSZ w Pile (ul. Podchorążych 10, bud. F).

W programie:

1. Spotkanie z Autorami prac wykorzystanych w książce „PILANIE ROCZNIK 1940”

2. Wystawa pt. „Zapomniane pocztówki z Piły” – kolekcja kart pocztowych Jerzego Czaińskiego

Słów kilka o tegorocznej publikacji:

„(…) autorzy, których biegunowo może dzielić nawet 10 lat, a mają dziś najstarsi 74, a najmłodsi 64 lata, jawią się w swoich tekstach jako generacja mająca podobne doświadczenia.

Lata ich największej aktywności zawodowej przypadają na połowę lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

(…) A więc druga połowa lat siedemdziesiątych, mimo narastającego kryzysu gospodarczego i politycznego, tworzyła w Pile, dla ówczesnych dwudziestoparolatków, ale i trzydziestoparolatków, szansę na realizowanie własnych marzeń o zawodowych sukcesach. I tę szansę doskonale wykorzystali. (…)

Otóż (…) prace pokazują, chyba po raz pierwszy w publikacjach dotyczących Piły, bardzo twórczy czas naszego miasta.

Okres, kiedy to Piła była potęgą na kulturalnej mapie Polski. Kiedy o Pile mówiło się w Polsce z zazdrością i uznaniem. Kiedy Piła skupiała uwagę najważniejszych krytyków sztuki i recenzentów.

(…) Dziś trudno sobie wyobrazić, że w mieście średniej wielkości można było robić rzeczy, których zazdrościła nam Warszawa, Kraków, Wrocław.

(…) Jest jeszcze jedna cecha wspólna publikowanych wspomnień. To są ludzie i więzi ich łączące. To nadzwyczajni ludzie – zdają się mówić autorzy – współtworzą nadzwyczajne wydarzenia. (…)

Nie wprost autorzy mówią nam także i to, że jeżeli ludzie są fantastyczni, to miasto też takim się staje lub trwa pamięć, że kiedyś takim było.”

– Marek Kulec z „Wprowadzenia”

ORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

ZADANIE DOFINANSOWYWANE PRZEZ GMINĘ PIŁA

A.F.