Pomóżmy Ukrainie

Z coraz większym niepokojem obserwujemy zaostrzający się konflikt u naszych ukraińskich sąsiadów. W lutym minie rok od walk na kijowskim Majdanie, kiedy dziesiątki tysięcy zwolenników stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską starło się z siłami bezpieczeństwa. Mimo, że doszło do zmiany władzy Republiki Ukrainy, wsparci przez Rosję separatyści rozpętali na terenach regionów ługańskiego i donieckiego regularną wojnę. ONZ szacuje, że na Ukrainie śmierć poniosło już 5 tysięcy ludzi a 10 tysięcy zostało rannych. Bardzo trudne do oszacowania są straty materialne. Zniszczone są domy, szkoły, budynki użyteczności publicznej, infrastruktura techniczna miast i wsi. Dziesiątki tysięcy osób musiało uciekać z terenów objętych działaniami wojennymi, często pozostawiając dorobek całego życia.

To cena jaką płacą Ukraińcy za swoją suwerenność, dążenie do Europy, marzenie o państwie wolnym od korupcji, oszustw, lekceważenia ludzi i dominacji oligarchów. Europa i świat starają się pomagać napadniętej i rozdartej konfliktem Ukrainie. Polska ma tutaj szczególną rolę do odegrania. Nie tylko ze względu na wspólną, choć bardzo trudną i skomplikowana historię, ale przede wszystkim ze względu na pomoc jaką otrzymywaliśmy podczas naszej walki o suwerenność, przed 1989 r. Wiemy, że wolna, rozwijająca się i demokratyczna Ukraina, to również bezpieczna i rozwijająca się Polska.

Także mieszkańcy Północnej Wielkopolski starają się nieść pomoc. W Pile na przełomie listopada i grudnia 2014 r. na zaproszenie Stowarzyszenia Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej oraz senatora Mieczysława Augustyna przebywała grupa 20 studentów ze wschodniej i Ukrainy. Ich relacja o sytuacji w rejonach ogarniętych wojną, śmierci kolegów, rozłączeniu z rodzinami, poruszyła serca wielu. Tak zrodziła się idea zorganizowania akcji pomocy dla Ukrainy. Senator zaproponował powołanie Komitetu Organizacyjnego akcji pomocy, do którego weszli: Caritas Polska oraz Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, Stowarzyszenie Monar, Pilski Bank Żywności, Pilska Izba Gospodarcza, Urząd Miasta Piły, Centrum Wolontariatu, ZHP, pilskie parafie, Regionalne Centrum Kultury i inni. Zamiarem organizatorów jest zebranie najpotrzebniejszych darów na rzecz mieszkańców Ukrainy, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych.

Zbiórka odbędzie się w Pile i niektórych miejscowościach subregionu, w pierwszym tygodniu lutego, pod hasłem „Na pomoc Ukrainie”. Punkty zbiórki będą we wszystkich pilskich parafiach, szkołach podstawowych i gimnazjach, a także w licznych pilskich placówkach handlowych.  Prosimy mieszkańców Piły o wsparcie w postaci : żywności z co najmniej 6 miesięcznym terminem przydatności do spożycia, wszelkich artykułów higienicznych, środków piorących i myjących (mydła, proszki, pasty do zębów), artykuły dziecięce (pampersy, mleko dla niemowląt, odżywki) i artykuły szkolne (zeszyty, kredki, długopisy, piórniki itd). Mile widziane jest wyposażenie wnętrz, artykuły gospodarstwa domowego, nowe pościele, koce, kołdry, śpiwory. Wiele rodzin zostało tam dosłownie bez niczego. Każdy może przyczynić się do poprawy ich losu.

Finałem zbiórki będzie koncert charytatywny, który odbędzie się 8 lutego o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim. Podsumujemy na nim zbiórkę, a w ramach podziękowania zagrają i zatańczą zespoły z Piły i okolic.  Wystąpią także Ukraiński Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” oraz zespół Slovian’sky.

Zebrane dary trafią do potrzebujących za pośrednictwem Caritas w Charkowie, który gwarantuje dotarcie z pomocą do rodzin ukraińskich i polskich, poszkodowanych w wyniku konfliktu.

Jesteśmy przekonani, że zbiórka pokaże naszą solidarność z poszkodowanymi sąsiadami z Ukrainy – w sposób wymierny – bardzo potrzebny i oczekiwany przez nich.

Witold Urbanowicz
Dyrektor Biura Senatora Mieczysława Augustyna
Tel 503 138 691
e-mail: biuro@mieczyslawaugustyn.pl

pomozmy_ukrainie10

pomozmy_ukrainie11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *