Brzydki oddech u psa, jak sobie z tym radzić?

Yorkshire Terrier

Dzień dobry, mam w domu dwa pieski rasy York. Ich problemem jest bardzo brzydki oddech. Psy jedzą karmę dobrej jakości, od czasu do czasu dostają przysmaki odświeżające oddech, ale to nie działa. Zastanawiam się, co może być przyczyną tego zapachu i jak go wyeliminować? Pozdrawiam Piotr z Kaczor

Panie Piotrze, przyczyn brzydkiego oddechu u psa jest wiele. Nierzadko jest to objaw choroby. Pierwszą rzeczą, którą powinien Pan zrobić to sprawdzić stan uzębienia u swoich psów. Brzydki zapach ma swoje źródło w bakteriach jamy ustnej, które wydzielają substancje lotne zawierające głównie siarkę. Zły stan zębów, obecność kamienia nazębnego, ropnie zębów, czy stan zapalny dziąseł to częste powody złego oddechu u psa. Jeśli stan zębów i przyzębia jest dobry, przyczyny należy szukać dalej. Brzydki oddech może mieć swoje źródło w chorobach wątroby, nerek, cukrzycy, chorobach układu oddechowego takich jak zapalenie zatok, zapalenie śluzówki nosa, czy nowotwory.

Niestety u psów małych ras, takich jak York tendencja do powstawania kamienia nazębnego jest duża. Jest to spowodowane stłoczeniem zębów, oraz długowiecznością rasy. Proces powstawania płytki nazębnej rozpoczyna się już w 6-8- godzin po wyczyszczeniu zębów. W ciągu kilku dni dochodzi do mineralizacji i powstania kamienia nazębnego. Narastający kamień nazębny powoduje powstanie stanu zapalnego dziąseł, a następnie zapalenia przyzębia, które łączy się już z utratą kości. Dalsze skutki to rozszerzenie się stanu zapalnego na cały organizm. Czynniki dietetyczne, takie jak podawanie mokrego pokarmu dodatkowo przyspieszają narastanie kamienia.

Istniejący kamień nazębny należy usunąć, a następnie wprowadzić profilaktykę zapobiegającą powtórnemu utworzeniu się płytki nazębnej. Niestety u Yorków często jest to niemożliwe. W wielu przypadkach profilaktyka jedynie spowalnia narastanie nowego kamienia, ale nie jest w stanie całkowicie mu zapobiec. Mimo wszystko warto ją stosować, aby pies nie musiał mieć zdejmowanego kamienia co pół roku. Profilaktyka jest bardzo ważna u psów starszych, u których ze względu na stan zdrowia nie można zdjąć kamienia.

Aby zapobiec kamieniowi należy karmić psa karmą suchą, która nie oblepia zębów. Można podawać twarde przysmaki takie jak sprasowaną skórę, czy rogi jelenia. Podstawą jest szczotkowanie zębów (najlepiej codziennie) pastą dla psów, lub specjalnymi żelami. Dodatkowo można podawać preparat z cynkiem, który wiąże się z z lotnymi związkami siarki. Cynk hamuje namnażanie się bakterii oraz mineralizację osadu bakteryjnego. Preparaty z algami również dobrze sprawdzają się w neutralizowaniu nieświeżego oddechu. Mikro algi mają zdolność do przekształcania struktury kamienia w bardziej porowatą, oraz powodują jego stopniowe zanikanie.

Nie wolno zapominać o regularnych kontrolach uzębienia u lekarza weterynarii.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.