Odpowiedź na informację Starosty Pilskiego w sprawie Narodowego Czytania

Odpowiedz_na_informacje_Starosty

Narodowe Czytanie organizowane przez Regionalne Centrum Kultury po raz piąty w Parku Miejskim (3 września, godz. 17:00) ma charakter otwarty. Każdy kto tego dnia będzie tam obecny, może wziąć czynny udział i przeczytać fragment Quo Vadis. Każdy, niezależnie od pełnionej funkcji, statusu jest mile widziany.

Akcja Narodowe Czytanie zorganizowana została po raz pierwszy przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i RCK od początku jest uczestnikiem tej akcji. W momencie pisania tej informacji wydarzenie organizowane przez RCK w Parku Miejskim jako jedyne w Pile zostało zarejestrowane przez Kancelarię Prezydenta RP i posiada oficjalny patronat.

Warto wspomnieć, że podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku – już po raz piąty – Regionalne Centrum Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna miały wspólnie organizować to wydarzenie. Powstał nawet plakat zapraszający do Parku Miejskiego. Jednak później – w lipcu br. – dowiedzieliśmy się od Dyrektora Biblioteki, że na polecenie Pana Starosty Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana rezygnuje z tego przedsięwzięcia. Fakt ten został odczytany, jako brak zainteresowania Starostwa Powiatowego tegoroczną edycją Narodowego Czytania.

Jagoda Oburota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *