Próbna ewakuacja w CEZ w Chodzieży

Sprawność przeprowadzenia ewakuacji w szkołach i placówkach oświatowych w sytuacji zagrożenia pożarowego w dużej mierze uzależniona jest od odpowiedniego przygotowania kadry pedagogicznej, personelu pomocniczego oraz samych uczniów placówki. Bardzo ważna jest w takiej sytuacji umiejętność rozpoznawania sygnałów alarmowych i znajomość kierunków dróg ewakuacyjnych budynku.

Przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynku wynika z § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

27 listopada 2015 roku w Centrum Edukacji Zawodowej w Chodzieży przy ulicy Wyszyńskiego przeprowadzone zostały ćwiczenia ewakuacyjne. O godzinie 09:00 rozpoczęto ewakuację. Fakt ten został zgłoszony telefonicznie dyżurnemu Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Chodzieży. W budynku bezzwłocznie odcięto prąd oraz gaz. Czas, w którym wszystkie osoby bezpiecznie opuściły placówkę od momentu ogłoszenia alarmu do zbiórki w wyznaczonym miejscu to 1 minuta i 30 sekund. Utrudnieniem ewakuacji była duża ilość pomieszczeń i zróżnicowane pracownie, np. pracownia gastronomiczna, fryzjerska, mechaniki pojazdowej, rozmieszczone w znacznej odległości od siebie. Po ewakuowaniu wszystkich osób drzwi wejściowe oraz brama wjazdowa do budynku została zabezpieczona przez wyznaczoną osobę przed osobami postronnymi, które chciałyby do niej wejść. Sprawdzono również sale oraz warsztaty w celu wykluczenia pozostania w nich osób.

Ćwiczeniom przyglądali się strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Chodzieży, którzy ocenili ewakuację  na bardzo wysoką ocenę.

Tekst: mł. asp. Braszak Bartłomiej
Zdjęcia: st. str. Mateusz Witczak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *