Będą zmiany w nazwie pilskich ulic – Komuny Paryskiej się ostanie!
Znamy odpowiedź IPN-u na list Marcina Porzucka, posła Prawa i Sprawiedliwości, w sprawie wyrażenia opinii na temat wskazanych w piśmie nazw ulic w Pile w kontekście wykonania ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Przypomnijmy, że w Pile Zespół ds. nazewnictwa ulic wytypował 12 ulic, przy których do połowy września odbyły się konsultacje społeczne. Według posła Porzucka najpierw powinno się poczekać na opinię IPN w tej sprawie, a potem zarządzić konsultacje.
Na wtorkowej, 27 września, konferencji prasowej poseł Porzucek przedstawił pismo, które otrzymał od dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z którego wynika, że w pierwszym rzędzie za symbolizujące komunizm, a o za tym idzie wypełniające normę art. 1Ustawy należy uznać następujące nazwy ulic: Mariana Buczka, Walki Młodych, Armii Ludowej, 9 Maja 1945 r. i Bohaterów Stalingradu.
Kontrowersje mogą wzbudzać nazwy ulic upamiętniające sowieckich oficerów, którzy zginęli w walkach z Niemcami w Pile i okolicach. W naszym mieście wymienia się takie dwie ulice: mjr. Aleksandra Siemiradzkiego i Olega Matwiejewa.
Decyzja w tej sprawie będzie należeć do samorządu pilskiego.
Instytut Pamięci Narodowej nie widzi natomiast przesłanek, aby w oparciu o ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 roku, dokonywać zmian nazw następujących ulic: Komuny Paryskiej, 1 Maja i Marcina Kasprzaka.
Jeśli samorząd je zmieni, nie powinien przywoływać tekstu ustawy z 1 kwietnia 2016 roku!
W dalszej części pisma skierowanego do posła Porzucka czytamy: „ Jednocześnie informujemy, że Instytut Pamięci Narodowej w sposób jednoznaczny zwraca się z wnioskiem o pozostawienie następujących nazw, które honorują zasłużonych polskich działaczy niepodległościowych z XIX i XX wieku – Stefana Okrzei i Bolesława Limanowskiego. Przywoływanie zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w kontekście tych nazwisk jest niestosowne i może uwłaczać pamięci obu tych działaczy w sposób jednoznacznie wybitnie zasłużonych dla niepodległości Polski”.
– Mamy pięć nazw ulic wskazanych przez IPN, a nad dwiema kolejnymi musimy się pochylić i rozmawiać. Mamy rolę radnych, społeczeństwa, prezydenta. Mam nadzieje, że wojewoda nie będzie nam nowych nazw proponować tylko zrobi to samorząd pilski w atmosferze ponad podziałami. Nazwy ulic mają nas łączyć, a nie dzielić. Jeśli zostaną zmienione nazwy ulic to mieszkańcy nie będą musieli wymieniać nagle dowodów osobistych. Zachowają one swoją ważność do daty podanej na dowodzie – mówi poseł ziemi pilskiej – Marcin Porzucek.
Sebastian Daukszewicz