Dzieci Ratują Życie!
W poniedziałek, 17 października, w samo południe Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – wraz z zaangażowanymi w naukę pierwszej pomocy szkołami i zaprzyjaźnionymi instytucjami – podjęła próbę pobicia rekordu Guinnessa w kategorii: największa lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wielu miejscach jednocześnie. Do tej wyjątkowej akcji włączyła się również Piła. Dzięki Pilskiej Grupie Ratowniczej (ratownicy na rowerach) oraz zawodowym ratownikom medycznym – 426 dzieci z pilskich szkół podstawowych oraz przedszkolacy uczestniczyli w próbie bicie rekordu. Impreza odbywała się z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.
Zasada bicia rekordu była prosta – wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantoma i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Miejscem wydarzenia w Pile była sala gimnastyczna przy SP nr 1.
– Akcja jest organizowana od 4 lat. My ją przeprowadzaliśmy wcześniej w naszej szkole (Centrum Kształcenia ,,Nauka” w Pile). Padł jednak pomysł, aby więcej ludzi w to zaangażować i zrobić jedno duże wydarzenie, jednocześnie włączając się w ogólnopolskie bicie rekordu. Owszem były przeprowadzane podobne akacje w latach poprzednich, ale nie zawsze spełniano wymagania WOŚP. Aby rekord zaliczyć np. na 10 osób musiał być jeden fantom i jeden instruktor. W pilskiej próbie bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej udział wzięło 426 osób, które korzystały z 45 fantomów – mówi Marcin Okoń, z Pilskiej Grupy Ratowniczej. – Z obserwacji uważam, że nasza pilska próba wypadła zgodnie z planem. W tej akcji chodzi, aby popularyzować pierwszą pomoc. Nie wiem czy jedno z tych dzieci nie będzie musiało mi udzielić pierwszej pomocy za jakiś czas. Dlatego ja muszę się starać, aby to dziecko nauczyć jak najlepiej. Dziś dzieci z każdej szkoły podstawowej i dzieci z Przedszkola nr 6 spisały się na medal.
W 2013 roku w półgodzinnym ustanowieniu rekordu WOŚP na terenie całego kraju wzięło udział 83 111 osób z 1132 instytucji. W 2014 było z nami 67 396 osób. W 2015 roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów.
Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba było najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób.
Już wiemy, że według wstępnych zgłoszeń w tegorocznej akcji wzięło udział 85 030 osób z 868 instytucji, wykorzystując 4 766 fantomów. W tym roku, po raz pierwszy, próba została oficjalnie zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa.
Sebastian Daukszewicz