Legenda światowego speedway’a Hans Nielsen honorowym obywatelem Piły!

4 marca 1513 r. król Zygmunt I Stary wydał dokument potwierdzający nadane  Pile prawo miejskie magdeburskie. Na wniosek Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, dzień ten od 1998 r. obchodzony, jako Dzień Miasta. Z tej okazji 4 marca odbyła się w RCK Uroczysta Sesja Rady Miasta Piły, podczas której m.in. zostało wręczone honorowe obywatelstwo Piły  Hansowi Nielsenowi, byłemu żużlowcowi, który w 1999 roku zdobył z Polonią Piła Drużynowe Mistrzostwo Polski na żużlu. Podczas niedzielnej uroczystości wpis do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły złożyli: Teresa Lemańska, Przewodnicząca Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Józefa Wiśniewska i Paweł Wiszniewski, Towarzystwo Pomocy Chorym im. Stanisławy Leszczyńskiej w Pile. Udział w uroczystości wziął udział ambasador Danii w Polsce, Ole Egberg Mikkelsen.

– Pokazujemy tym dzisiejszym dniem, że staramy się nadawać obywatelstwa osobom, które nie są na co dzień mieszkańcami Piły. Za to, co zrobiły dla miasta, za to jak wpływają na jego wizerunek. Tak było w przeszłości, ale również teraz chcemy wykorzystać zapał Hansa do promowania naszego miasta. Rozmawiamy także z panem ambasadorem w sprawie spotkań nie tylko z biznesem duńskim, ale o współpracy w zakresie oświaty kultury, sportu. Z dzisiejszego spotkania nie zostaną tylko zdjęcia ze sceny – myślę, że będą efekty w przyszłości – mówi Piotr Głowski , prezydent Piły.

Poniżej treść laudacji, którą odczytała wiceprezydent Piły Beata Dudzińska przed nadaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Piły Hansowi Nielsenowi

W świecie nazywano go „Mozartem Speedway’a” albo – z uwagi na brytyjski klub, który przez wiele lat reprezentował – „Profesorem z Oxfordu”. Dla pilan, którzy z charakterystyczną dla siebie serdecznością i spontanicznością powitali go 17 lutego 1994 roku, był po prostu Wielkim Hansem. Bo żaden kibic żużla na świecie nie zaprzeczy, że Hans Nielsen wielkim sportowcem był. I z pewnością zasłużył na Honorowe Obywatelstwo Miasta Piły.

Mówisz „żużel” – myślisz „Nielsen”. Ten slogan był oczywistością niemal przez całe lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte. I chociaż Nielsen zakończył karierę zawodniczą jeszcze w poprzednim wieku, to wspomniane hasło wciąż pachnie świeżością. Bo Nielsen nadal jest twarzą pilskiego żużla. Mimo że nigdy się nie narzuca i nie obnosi ze swoją popularnością.

Zacznijmy od początku. Z pewnością warto lepiej poznać człowieka, który rozkochał w sobie nie tylko sportową Piłę. Hans przyszedł na świat w 1959 roku, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Duńczyk pochodzi z wielodzietnej rodziny. Zamiłowanie do motocykli wykazywał już od wczesnego dzieciństwa. Najbliżej miał na żużlowy stadion w Brovst – ten sam, na którym kilkadziesiąt lat później uroczyście kończył karierę. Przypomnijmy, że bliźniaczy turniej pożegnalny odbył się również w naszym mieście – Pile. Konkretnie 24 października 1999 roku. Bohater tamtej niedzieli, jak na mistrza przystało, finiszował na wspaniałej, trzeciej pozycji.

Praca przy motocyklach i szlifowanie nieprzeciętnych umiejętności szybko zaprocentowały. Kolejnym milowym krokiem w karierze nastolatka z Półwyspu Jutlandzkiego okazał się wyjazd na Wyspy Brytyjskie. To właśnie tam – w najlepszej wówczas żużlowej lidze świata – dojrzewali wszyscy przyszli mistrzowie. Nielsen trafił do Wolverhampton, później punktował w Birmingham, aby wreszcie na dziewięć sezonów zadomowić się w Oksfordzie. Wygrać z Nielsenem było marzeniem każdego, ale ta sztuka udawała się jednostkom. Ostatnim brytyjskim przystankiem w karierze Hansa był klub w Coventry. Pożegnanie z Wyspami nastąpiło w tym samym sezonie, co początek przygody z pilską Polonią.

Zanim jednak wrócimy do Polski, przyjrzyjmy się sukcesom, które Nielsen osiągnął przed pojawieniem się na Bydgoskiej. Trzy tytuły indywidualnego mistrza świata: w 1986, 1987 i 1989 roku. Do tego cztery medale srebrne i jeden brązowy. To nie wszystko: siedem złotych krążków w mistrzostwach świata par. Dziewięć triumfów w drużynowych mistrzostwach świata. Mało? Nikt nie zdobył więcej! A kolekcja Nielsena miała się jeszcze pomnożyć!

Kontrakt z Towarzystwem Sportowym Polonia Piła, które snuło wielkie plany na przyszłość, podpisano w lutym 1994 roku. Prawie do końca, za zmierzającym w kierunku Piły Nielsenem, jechali działacze Motoru Lublin – klubu, w którym spędził cztery poprzednie sezony. Liczyli, że Duńczyk się rozmyśli i pozostanie w ich drużynie. Przeliczyli się. Nielsen był słowny i podpisał dokument, który wcześniej omówił z władzami pilskiego klubu. Uroczyste parafowanie kontraktu nastąpiło w hali przy ulicy Bydgoskiej. Świadkami tego ważnego wydarzenia były setki pilan! Budynek pękał w szwach. Kontrakt Nielsena, z drugoligową wtedy Polonią, był nie lada sensacją i wspaniałym prezentem dla pilskiego środowiska.

Duński dżentelmen zawsze dotrzymywał słowa. Zawsze był doskonale przygotowany do zawodów, skoncentrowany na wygrywaniu, ale również otwarty na kibiców. Dbał o rozwój talentów Rafała Dobruckiego, Waldemara Walczaka, Jarosława Hampela, Tomasza Gapińskiego i innych młodych chłopców z Piły, którzy marzyli o pójściu w jego ślady. Sześć sezonów, w trakcie których reprezentował Polonię, to bezwzględnie najlepszy czas w historii żużla nad Gwdą. Już w 1994 roku pilanie awansowali do ekstraklasy. Rok później zajęli w niej wysokie, czwarte miejsce. A potem nastąpił wysyp medali: dwukrotnie brąz, srebro i wreszcie upragnione złoto, które Hans Nielsen i jego koledzy zdobyli w niedzielę, 10 października 1999 roku. Czyli dokładnie dwa tygodnie przed pożegnalnym turniejem Duńczyka na stadionie w Pile.

A sukcesy międzynarodowe za czasów królowania na pilskim torze? Też były, a jakże! Czwarty tytuł indywidualnego mistrza świata Nielsen zdobył w 1995 roku. Dołożył do tego dorobku jeszcze dwa medale srebrne i jeden brązowy. Ten ostatni smakował szczególnie, bowiem został wywalczony w ostatnim sezonie startów. I jeszcze słów kilka o ostatnich triumfach w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Pierwszy z nich Nielsen wywalczył w Bydgoszczy, w 1995 roku, a drugi dwa lata później podczas pamiętnego finału w Pile. Pilskie złoto było ostatnim mistrzostwem globu zdobytym przez Hansa. Ostatnim z dwudziestu dwóch! Na przestrzeni niemal stu lat, tak wielkich bohaterów żużlowych torów było ledwie kilku: Fundin, Briggs, Mauger, Rickardsson. Można by się jeszcze pokusić o parę nazwisk. Ale Nielsen w tym panteonie sław ma miejsce honorowe. I nikt mu go nie zabierze.

Hans Nielsen, bezwzględnie najlepszy zawodnik Polonii Piła w latach 1994 – 1999, był gwarantem sukcesów naszej pilskiej drużyny. Fachowcy nie mają wątpliwości: to jego osoba była fundamentem zespołowych sukcesów, to jego śladami szli pozostali członkowie pilskiej ekipy. Hans Nielsen przyczyniał się do rozsławiania Piły w kraju i na świecie. 27 września 1999 r. w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych, wielki wkład w sukcesy TS „Ludwik Polonia” Piła, Hans Nielsen decyzją Prezydenta Piły, został uhonorowany wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły. Po zakończeniu kariery w Polonii Piła wielokrotnie odwiedzał nasze miasto, utrzymując kontakt z mieszkańcami Piły i fanami żużla. Podczas jednego z nich, w 2012 roku, na zaproszenie Prezydenta Piły posadził swoje drzewo w alei Gwiazd w Parku na Wyspie.

O sześciu sezonach, które bohater dzisiejszego spotkania spędził w Pile, kibice żużla – ale nie tylko oni – będą pamiętać przez dziesięciolecia.

Pierwszy obcokrajowiec i pierwszy sportowiec, który dołączył do honorowych obywateli miasta Piły nie krył zadowolenia że jemu ten tytuł przyznano po wielu latach od zakończenia kariery żużlowej.

– Jest to dla mnie wielki zaszczyt, wyjątkowa chwila, że mogę się tutaj dzisiaj pojawić nie tylko jako były żużlowiec ale jako gość miasta. Jestem dumny i zaszczycony, że ten tytuł został mi przekazany. Postaram się godnie reprezentować tę funkcję. Bardzo się cieszę, że mogę dodać cegiełkę od siebie w kwestii współpracy między instytucjami i firmami – mówi Hans Nielsen. – Wiele osób mi przypomina, że jestem bohaterem Piły poprzez jazdę w Polonii Piła i nie ukrywam, że tak się czuje. Odnosiłem wiele sukcesów w sporcie żużlowym, m.in. z Polonią Piła, gdzie wygrywaliśmy wiele meczów u siebie i na wyjazdach. Efekt był w postaci medali. Szczególnym momentem, który wspominam, był mój ostatni wyścig na moim turnieju pożegnalnym 24 października 1999 roku. Cieszę się, że na ten sezon dzięki moim namowom do Polonii trafił młody żużlowiec duński Thomas Jorgensen. Mam nadzieję, że wykorzysta swoją szansę.

Przed uroczystą sesją w RCK została otwarta wystawa zdjęć Hansa Nielsena,  której autorem jest Jarosław Pabijan. Na jednym ze zdjęć z turnieju pożegnalnego Hansa odnalazł siebie wówczas 16-letni, a obecnie kapitan Polonii Piła Tomasz Gapiński.

– Każdy nas podpatrywał Hansa, nawet mu patrzył na dłonie, bo wiedzieliśmy jaki to utalentowany zawodnik. Każdy z nas wzorował się na wielkim Duńczyku – Jarek Hampel chyba najbardziej, bo zdał licencję szybciej. Gdy Hans kończył karierę to był mój pierwszy sezon na torach – mówi Tomasz Gapiński, który aktywnie przygotowuje się do zbliżającego sezonu poprzez jazdę na crossie, a gdy skompletuje sprzęt, (którego na obecną chwilę brak) i pogoda dopisze to czeka na wyjazd na tor. Tomek szuka sponsorów i zachęta chętne firmy do współpracy. Pomoc ma w tym współpraca z agencją reklamową Macieja Witta , założyciela Victorii Piła.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Piły przyznaje się osobom wybitnym, za wyjątkowe zasługi dla miasta, nie więcej niż jednej osobie w kadencji w samorządowej. Honorowe Obywatelstwo Miasta Piły nadaje Rada Miasta Piły.

Sebastian Daukszewicz

nielsen_honorowym01

nielsen_honorowym02 nielsen_honorowym03 nielsen_honorowym04 nielsen_honorowym05 nielsen_honorowym06 nielsen_honorowym07 nielsen_honorowym08 nielsen_honorowym09 nielsen_honorowym10 nielsen_honorowym11 nielsen_honorowym12 nielsen_honorowym13 nielsen_honorowym14 nielsen_honorowym15 nielsen_honorowym16 nielsen_honorowym17 nielsen_honorowym18 nielsen_honorowym19 nielsen_honorowym20 nielsen_honorowym21 nielsen_honorowym22 nielsen_honorowym23 nielsen_honorowym24 nielsen_honorowym25 nielsen_honorowym26 nielsen_honorowym27 nielsen_honorowym28 nielsen_honorowym29 nielsen_honorowym30 nielsen_honorowym31 nielsen_honorowym32 nielsen_honorowym33 nielsen_honorowym34 nielsen_honorowym35 nielsen_honorowym36 nielsen_honorowym37 nielsen_honorowym38 nielsen_honorowym39 nielsen_honorowym40 nielsen_honorowym41 nielsen_honorowym42 nielsen_honorowym43 nielsen_honorowym44 nielsen_honorowym45 nielsen_honorowym46 nielsen_honorowym47 nielsen_honorowym48 nielsen_honorowym49 nielsen_honorowym50 nielsen_honorowym51 nielsen_honorowym52 nielsen_honorowym53 nielsen_honorowym54 nielsen_honorowym55 nielsen_honorowym56 nielsen_honorowym57 nielsen_honorowym58 nielsen_honorowym59 nielsen_honorowym60 nielsen_honorowym61 nielsen_honorowym62 nielsen_honorowym63 nielsen_honorowym64 nielsen_honorowym65 nielsen_honorowym66 nielsen_honorowym67 nielsen_honorowym68 nielsen_honorowym69 nielsen_honorowym70 nielsen_honorowym71 nielsen_honorowym72 nielsen_honorowym73 nielsen_honorowym74 nielsen_honorowym75 nielsen_honorowym76 nielsen_honorowym77 nielsen_honorowym78 nielsen_honorowym79 nielsen_honorowym80 nielsen_honorowym81 nielsen_honorowym82 nielsen_honorowym83 nielsen_honorowym84 nielsen_honorowym85 nielsen_honorowym86 nielsen_honorowym87 nielsen_honorowym88 nielsen_honorowym89 nielsen_honorowym90 nielsen_honorowym91 nielsen_honorowym92 nielsen_honorowym93 nielsen_honorowym94 nielsen_honorowym95 nielsen_honorowym96 nielsen_honorowym97 nielsen_honorowym98 nielsen_honorowym99 nielsen_honorowym100 nielsen_honorowym101 nielsen_honorowym102 nielsen_honorowym103 nielsen_honorowym104 nielsen_honorowym105 nielsen_honorowym106 nielsen_honorowym107 nielsen_honorowym108 nielsen_honorowym109 nielsen_honorowym110 nielsen_honorowym111 nielsen_honorowym112 nielsen_honorowym113 nielsen_honorowym114 nielsen_honorowym115 nielsen_honorowym116 nielsen_honorowym117 nielsen_honorowym118 nielsen_honorowym119 nielsen_honorowym120 nielsen_honorowym121 nielsen_honorowym122 nielsen_honorowym123 nielsen_honorowym124 nielsen_honorowym125 nielsen_honorowym126 nielsen_honorowym127 nielsen_honorowym128 nielsen_honorowym129 nielsen_honorowym130