Na Górnym podsumowano Budżet Obywatelski i przedstawiono plany na przyszłość

29 października w Zespole Szkół Nr 3 przy ulicy Żeromskiego 41 w Pile odbyło się kolejne w tej kadencji spotkanie Rady i Zarządu Osiedla Górne z mieszkańcami tego osiedla, na którym było poruszanych kilka istotnych tematów.

Włodzimierz Kasowski, przewodniczący Rady Osiedla Górne i Wiktor Kiprowski, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Górne omówili wyniki konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok, przedstawili propozycje do projektu budżetu inwestycji Gminy Piła na Osiedlu Górne na 2015 rok oraz przedstawili informacje dotyczącą obchodów X – lecia Rady Osiedla Górne. Na spotkaniu nie zabrakło również radnych miejskich i powiatowych, którzy włączyli się do dyskusji o problemach tego osiedla.

Przypomnijmy, że w Budżecie Obywatelskim Piły na 2015 rok mieszkańcom Osiedla Górne udało się wywalczyć najwięcej inwestycji dla tej dzielnicy miasta. W głosowaniu wzięło udział 7723 obywateli. Z 12 inwestycji w całym mieście, aż cztery dotyczą tej okolicy. A są to:

1. Modernizacja boiska do piłki nożnej, ogrodzenie placu gry, stworzenie miejsc z punktami małej architektury na obszarze pomiędzy kościołem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, a pawilonem handlowym (głosów: 830)

2. Dokończenie budowy ciągu pieszego z oświetleniem – Pasaż Pantaleona Szumana na odcinku od ul. Orzeszkowej do ul. Kasprowicza (głosów: 729)

3. Ustawienie 4 wież lęgowych dla jerzyków na terenie miasta (głosów: 603)

4. Zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Żeromskiego – Wyszyńskiego – Wyspiańskiego – Orzeszkowej dz. 993/4 – utwardzenie terenu z dojazdem do budynków mieszkalnych 19-33,
uporządkowanie zieleni, oświetlenie i budowa przejścia dla pieszych w obszarze drzew, montaż na trawniku urządzeń do street workout’u (głosów: 511)

– Pierwsze głosowanie i drugie głosowanie na budżet obywatelski wygrało osiedle Górne, ale trzeba powiedzieć, że zabrakło nam niektórych inwestycji priorytetowych, o których cały czas Rada Osiedla pisze do pana prezydenta. Mam na myśli ul. Asnyka, gdzie jest ogromne zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych, którzy tylko chodzą jezdnią. Druga sprawa, niedokończona ul. Bogusławskiego, w którą wrzucono ogromne pieniądze na dokumentacje. To jest ponad 500-600 tys. zł i ta ulica nie została do tej pory zrobiona. Nie ma planów zagospodarowania przestrzennego ul. Żeromskiego-Wyspiańskiego oraz o ZS nr 3, która by chciała powiększyć teren na budowę sali sportowej dla uczniów. Inwestycje, które są konieczne do zrobienia podaliśmy do Urzędu Miasta w celu umieszczenia ich w budżecie Gminy, a nie w obywatelskim. Zgłosiliśmy 35 propozycji – mówił Wiktor Kiprowski, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Górne. – Problemem też jest ilość gospodarzy budynków przy ul. Matwiejewa, którzy nie umieją się dogadać. Nie ma tam dróg dojazdowych i podziału gruntów na tym terenie, bo nie mogą wspólnoty się dogadać. Rada Osiedla nie może nic w tym temacie zrobić, bo nie ma uprawnień. Tutaj największą rolę ma pan prezydent i jego administracja, która ten konflikt powinna rozwiązać bardzo dawno. Każda prezydentura nie rozwiązała tego problemu. Myśleliśmy, że obecny prezydent, który jest bardzo przebojowy w końcu rozwiąże problem podziału gruntów, które są od wielu lat zaniedbane – dodaje Wiktor Kiprowski.

W ciągu już 9 lat istnienia rady na osiedlu Górne podczas spotkania zauważono, że dokonano inwestycji na prawie 80 mln zł.

Jubileusz X – lecia Rady Osiedla Górne rozpocznie się w czerwcu 2015 roku od Biegu pokoleń „Raz w roku wokół bloku” z okazji Dnia Dziecka, a skończy się we wrześniu podczas X Międzyosiedlowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Piły.

Sebastian Daukszewicz

na_gornym_podsumowano10

na_gornym_podsumowano33 na_gornym_podsumowano11 na_gornym_podsumowano12 na_gornym_podsumowano13 na_gornym_podsumowano14 na_gornym_podsumowano15 na_gornym_podsumowano16 na_gornym_podsumowano17 na_gornym_podsumowano18 na_gornym_podsumowano19 na_gornym_podsumowano20 na_gornym_podsumowano21 na_gornym_podsumowano22 na_gornym_podsumowano23 na_gornym_podsumowano24 na_gornym_podsumowano25 na_gornym_podsumowano26 na_gornym_podsumowano27 na_gornym_podsumowano28 na_gornym_podsumowano29 na_gornym_podsumowano30 na_gornym_podsumowano31 na_gornym_podsumowano32