Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Pile

20 listopada to dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Dla Piły, która w mijającym tygodniu stała się polską stolicą praw dziecka, dzień ten pozostanie na długo zapamiętany. Był to zarazem ostatni dzień obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbywających się w Grodzie Staszica.

Z tej okazji o godzinie 11-tej w Regionalnym Centrum Kultury odbył się energetyczny koncert przebojów znanej wszystkim dzieciom w Polsce piosenkarki Majki Jeżowskiej.  Przed koncertem Rzecznik Praw Dziecka wspólnie z Prezydentem Piotrem Głowskim odsłonili tablicę upamiętniającą centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Pile. Tablica ta znajduje się przy wejściu głównym do Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

W Inwest Parku odbyła się debata „Co dziedziczymy, do czego dążymy” z udziałem Kawalerów Orderu Uśmiechu, w której udział wzięli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Dorota Zawadzka – psycholog i społeczny doradca Rzecznika oraz piosenkarka Majka Jeżowska. Debatę poprowadziła Dyrektor Działu Komunikacji Społecznej Biura Rzecznika Praw Dziecka pani Daria Bielenin-Palęcka, a uczestniczyła w niej młodzież gimnazjalna z pilskich szkół.

W ostatnim dniu obchodów Rzecznikowi Praw Dziecka zaprezentowały się także pilskie przedszkolaki z bogatym programem artystycznym o tematyce związanej oczywiście z prawami dziecka.

Wieczorem odbyła się natomiast uroczysta Gala wieńcząca obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Pile. Gala rozpoczęła się spektaklem profilaktycznym „Sekret”, który powstał w Pile w trakcie 8 dni obchodów. W spektaklu wyreżyserowanym przez Grzegorza Jacha, wystąpiła młodzież z Piły – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 5 oraz Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Spektakl przyjęto owacjami na stojąco.

Program artystyczny uświetniły także występy przygotowane przez przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Podczas gali wręczone zostały także nagrody i wyróżnienia w konkursach związanych z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka: konkurs plastyczny „Wszyscy jesteśmy tacy sami”, konkurs literacki „Najlepsza babcia, najlepszy dziadek”, konkurs plastyczny  „Prawa Dziecka” oraz konkurs wiedzy o Irenie Sendlerowej. Podziękowania złożono także najbardziej aktywnym wolontariuszom zaangażowanym zarówno w organizację obchodów jak i w zbiórkę na rzecz Fundacji Kasisi. Zbiórka na rzecz dzieci z sierocińca w Zambii zakończyła się sukcesem – w Pile podczas 7 dni zbiórki udało się zebrać blisko 15 tysięcy złotych. W trakcie gali przedstawiona została także sonda uliczna o prawach dziecka, przeprowadzona przez uczniów klasy 2e o profilu dziennikarsko-informatycznym ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile.

J. Oburota
Fot. B. Mirowski & S. Daukszewicz

ogolnopolski_dzien_praw_dziecka00

ogolnopolski_dzien_praw_dziecka41 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka01 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka02 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka03 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka04 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka05 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka06 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka07 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka08 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka09 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka10 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka11 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka12 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka13 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka14 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka15 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka16 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka17 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka18 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka19 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka20 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka21 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka22 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka23 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka24 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka25 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka26 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka27 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka28 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka29 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka30 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka31 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka32 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka33 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka34 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka35 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka36 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka37 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka38 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka39 ogolnopolski_dzien_praw_dziecka40