Pierwsza klasa patronacka PRGOK w wielkiej drużynie zielonych

23 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile zostało podpisane porozumienie o utworzeniu pierwszej Klasy Patronackiej Związku Międzygminnego PRGOK. Tym samym Wielką Drużynę Zielonych, która rośnie w siłę, zasiliła klasa II c z miejscowej szkoły. Celem utworzenia klasy patronackiej jest rozpowszechnianie proekologicznego myślenia i ochrony środowiska od najmłodszych lat.

Umowę o utworzeniu klasy patronackiej podpisali: Przewodniczący Zarządu – Zygmunt Jasiecki oraz zastępca Przewodniczącego – Małgorzata Sypuła, dyrektor SP2 – Dorota Frydrych, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Sebastian Dzikowski.

– Dziś się spełnia nasze życzenie, a wola pana przewodniczącego Zygmunta Jasieckiego. Przedmiotem porozumienia jest objęcie 15-miesiecznym patronatem przez Związek Międzygminny PRGOK uczniów klasy 2 c z naszej szkoły. Dzieci z tej klasy będą uczestniczyć w prelekcjach, spotkaniach, wycieczkach związanych z edukacją w zakresie gospodarki odpadami. My ze swej strony będziemy na stronie internetowej informować o wszystkich działaniach, które zaproponuje Związek PRGOK. W naszej szkole  przywiązujemy ogromną wagę do wszelkich działań ekologicznych, dlatego cieszymy się z tego porozumienia – mówi Dorota Frydrych, dyrektor SP nr 2 w Pile.

– Rozpoczynamy ten wielki program, tej wielkiej drużyny zielonej. Dziś mogę powiedzieć, że jest nas 100 tysięcy – jeśli weźmiemy wszystkich tych, którzy prowadzą selektywną zbiórkę. Teraz chodzi o to żeby drugie 100 tysięcy ludzi się do nas dołączyło. Wierzymy, że to dzieci –  które robią to fantastycznie – zachęcą ich do tego. Klasy patronackie są właśnie po to, aby w każdej szkole była jedna klasa, która będzie mówić o ekologii, ochronie środowiska, o segregacji. Nawet papież Franciszek mówi, że kula ziemska staje się jednym wielkim wysypiskiem. Martwi się o dzieci, że one za 15, 30 lat nie będą miały czystego powietrza i czystej wody. W Pile będzie więcej takich szkół – dodaje Zygmunt Jasiecki, prezes Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Po podpisaniu umowy na szkolnym korytarzu odbyło się odsłonięcie okolicznościowej tablicy upamiętniające to wydarzenie, natomiast dzieci z klasy patronackiej złożyły ślubowanie następującej treści:

– My dzieci z Wielkiej Drużyny Zielonych pragniemy zostać superekologami, dlatego ślubowanie dzisiaj składamy. A teraz drodzy uczniowie odpowiedzcie, proszę, na moje pytania, które są tekstem ślubowania – mówiła Marika Rebelska:

1. Papierki, butelki, puszki, stare bambosze będziemy wrzucać w odpowiednie kosze.

Wszyscy uczniowie: Ślubujemy…

2. Nie będziemy niszczyć drzew, pamiętajmy o kwiatkach, gdyż najładniej wyglądają na rabatkach.

Ślubujemy…

3. Nie będziemy łapać, żab i biedronek ani innych małych stworzonek.

Ślubujemy…

4. Będziemy prosić rodziców o wycieczki rowerowe, a nie samochodowe.

Ślubujemy…

5. Nie będziemy niszczyć ptasich gniazd, bo śpiew ptaków umila nam czas.

Ślubujemy…

6. Będziemy zbierać papiery, puszki, pudełka tekturowe, aby oszczędzać lasy sosnowe.

Ślubujemy…

7. Będziemy jeść jabłka i pić soki owocowe, bo chcemy być silni i zdrowi.

Ślubujemy…

8. Nie będziemy spalać śmieci, bo to szkodzi zdrowiu wszystkich dzieci.

Ślubujemy…

Na koniec uczniowie klasy II c zaśpiewali wszystkim piosenkę „Segregacja Rewelacja”, a następnie otrzymały od Zygmunta Jasieckiego ordery Wielkiej Zielonej Drużyny.

Sebastian Daukszewicz

klasa_patronacka_prgok00

klasa_patronacka_prgok45 klasa_patronacka_prgok01 klasa_patronacka_prgok02 klasa_patronacka_prgok03 klasa_patronacka_prgok04 klasa_patronacka_prgok05 klasa_patronacka_prgok06 klasa_patronacka_prgok07 klasa_patronacka_prgok08 klasa_patronacka_prgok09 klasa_patronacka_prgok10 klasa_patronacka_prgok11 klasa_patronacka_prgok12 klasa_patronacka_prgok13 klasa_patronacka_prgok14 klasa_patronacka_prgok15 klasa_patronacka_prgok16 klasa_patronacka_prgok17 klasa_patronacka_prgok18 klasa_patronacka_prgok19 klasa_patronacka_prgok20 klasa_patronacka_prgok21 klasa_patronacka_prgok22 klasa_patronacka_prgok23 klasa_patronacka_prgok24 klasa_patronacka_prgok25 klasa_patronacka_prgok26 klasa_patronacka_prgok27 klasa_patronacka_prgok28 klasa_patronacka_prgok29 klasa_patronacka_prgok30 klasa_patronacka_prgok31 klasa_patronacka_prgok32 klasa_patronacka_prgok33 klasa_patronacka_prgok34 klasa_patronacka_prgok35 klasa_patronacka_prgok36 klasa_patronacka_prgok37 klasa_patronacka_prgok38 klasa_patronacka_prgok39 klasa_patronacka_prgok40 klasa_patronacka_prgok41 klasa_patronacka_prgok42 klasa_patronacka_prgok43 klasa_patronacka_prgok44