Piła oddała hołd naszym Bohaterom walczącym w podziemiu antykomunistycznym

Po raz piąty ulicami Piły przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Pilskich Patriotów. Wydarzenie to ma na celu upamiętnienie bohaterów pomordowanych w ubeckich piwnicach przez zbrodniczy system komunistyczny. Pochód w liczbie ponad tysiąca osób ruszył spod kościoła Świętej Rodziny – w którym odbyła się msza święta – w stronę ulicy Staropolskiej, następnie w ul. Okrzei i prosto pod mural Żołnierzy Wyklętych.

3 marca swój szacunek i pamięć dla Wyklętych w marszu oddawali nie tylko pilanie, ale też osoby, które przyjechały z najdalszych zakątków kraju. Nie zabrakło osób starszych, grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń patriotycznych czy uczniów pilskich szkół m.in. z Mechanika, których nie trzeba było namawiać do uczestnictwa w V Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Uczestniczymy w dzisiejszym marszu, ponieważ czujemy się zobowiązani do tego, żeby uczcić naszych narodowych bohaterów. Na marszu można poczuć tą jedność z innymi uczestnikami. Dzięki takim inicjatywom z pewnością rośnie nasza patriotyczność, ponieważ pokazujemy, że pamiętamy naszą historię, co aktualnie jest nad wyraz ważne w czasach, gdy inne narody próbują sfałszować prawdę – mówi Dominik Skowyra i Oskar Alchimowicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile.

W czasie marszu uczestnicy skandowali patriotyczne i antykomunistyczne hasła, tj. „Cześć i chwała Bohaterom”,  „Bóg, honor i ojczyzna”, „Armia Wyklęta – Piła o was pamięta”. W połowie trasy, na skrzyżowaniu ul. Staromiejskiej i Okrzei przy rozbłysku rac odśpiewany został hymn państwowy. W sumie widać było ducha Narodu, wielki patriotyzm, zwłaszcza młodego pokolenia. Marsz zakończył się apelem poległych.

– Organizowaliśmy ten marsz po raz piąty z czystego serca, z naszego obowiązku patriotycznego i nie myśleliśmy o jakiś kontrmanifestacjach, które mogły się pojawić. Jeśli takie się zdarzą, to widać, że te osoby mają problem same ze sobą. Nasz marsz poprzedza msza święta, więc nikt z nas nie chce chuliganić na ulicach Piły. Idziemy w pełnej zadumie, ciesząc się, że mamy taką piękną historię i możemy śmiało głośno wykrzyczeć o tych Żołnierzach Wyklętych, ponieważ nie mamy czego się wstydzić. Cieszy nas, że przez pięć lat jak organizujemy marsz żadnych incydentów nie było i miejmy nadzieję, że tak będzie w kolejnych latach. To pokazuje, że ludzie chcą upamiętniać historię i bezpiecznie w tym marszu uczestniczyć oraz brać udział w ramach obchodów w biegach, koncertach, spotkaniach, które organizujemy – mówi organizator Damian Jagła z Pilskich Patriotów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Wyznaczono go na 1 marca. Data upamiętnia stracenie w 1951 roku w więzieniu na Mokotowie siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, będących ostatnimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Sebastian Daukszewicz

pila_oddala_hold01

pila_oddala_hold02 pila_oddala_hold03 pila_oddala_hold04 pila_oddala_hold05 pila_oddala_hold06 pila_oddala_hold07 pila_oddala_hold08 pila_oddala_hold09 pila_oddala_hold10 pila_oddala_hold11 pila_oddala_hold12 pila_oddala_hold13 pila_oddala_hold14 pila_oddala_hold15 pila_oddala_hold16 pila_oddala_hold17 pila_oddala_hold18 pila_oddala_hold19 pila_oddala_hold20 pila_oddala_hold21 pila_oddala_hold22 pila_oddala_hold23 pila_oddala_hold24 pila_oddala_hold25 pila_oddala_hold26 pila_oddala_hold27 pila_oddala_hold28 pila_oddala_hold29 pila_oddala_hold30 pila_oddala_hold31 pila_oddala_hold32 pila_oddala_hold33 pila_oddala_hold34 pila_oddala_hold35 pila_oddala_hold36 pila_oddala_hold37 pila_oddala_hold38 pila_oddala_hold39 pila_oddala_hold40 pila_oddala_hold41 pila_oddala_hold42 pila_oddala_hold43 pila_oddala_hold44 pila_oddala_hold45 pila_oddala_hold46 pila_oddala_hold47 pila_oddala_hold48 pila_oddala_hold49 pila_oddala_hold50 pila_oddala_hold51 pila_oddala_hold52 pila_oddala_hold53 pila_oddala_hold54 pila_oddala_hold55 pila_oddala_hold56 pila_oddala_hold57 pila_oddala_hold58 pila_oddala_hold59 pila_oddala_hold60 pila_oddala_hold61 pila_oddala_hold62 pila_oddala_hold63 pila_oddala_hold64 pila_oddala_hold65 pila_oddala_hold66 pila_oddala_hold67 pila_oddala_hold68 pila_oddala_hold69 pila_oddala_hold70 pila_oddala_hold71 pila_oddala_hold72 pila_oddala_hold73 pila_oddala_hold74 pila_oddala_hold75 pila_oddala_hold76 pila_oddala_hold77