„Wielkopolska zasługuje na więcej”. Politycy KO uświadamiają!

W poniedziałek, 22 lutego 2021 r. na terenie strefy przemysłowej w Pile odbyła się konferencja prasowa w ramach akcji informacyjnej „Wielkopolska zasługuję na więcej”. Podczas konferencji wielkopolska posłanka Koalicji Obywatelskiej Maria Małgorzata Janyska i samorządowcy oraz działacze apelowali o rzetelne, a nie polityczne dzielenie funduszy unijnych z nowego budżetu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Od 18 stycznia trwają konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, określającego kształt współpracy UE z Polską. Według zaprezentowanej w ramach konsultacji propozycji, w latach 2021-2027 Wielkopolska ma otrzymać 1,07 mld euro. Przyczyną takiego podziału pieniędzy ma być fakt, że Wielkopolska osiągnęła na tyle dobre wyniki realizacji dotychczasowego unijnego programu regionalnego, iż znalazła się wśród regionów lepiej rozwiniętych. Według poseł Janyski proponowany 1 mld euro dla Wielkopolski jest rażąco niski i grozi zahamowaniem rozwoju.

– Marszałek Woźniak podczas konsultacji przekazał, że kolejny Program Operacyjny jest z założenia dla Wielkopolski niekorzystny. Ten, który jest realizowany teraz wynosi 2,5 miliarda euro, natomiast ten nowy na kolejną perspektywę w latach 2021-2027 ma wynosić niewiele ponad miliard euro. To jest 60% mniej niż to, co mieliśmy do dyspozycji w tym  programie, który się kończy. Uważam, że jest to skandaliczne. Marszałek Woźniak tłumaczy to niejasnymi kryteriami, które są stosowane przez rząd. W jaki sposób kryteria są oceniane. Niestety prawdopodobnie to polityczne kryteria. Były apele do parlamentarzystów z Wielkopolski, aby podpisać się pod wspólnym wnioskiem do pana premiera bez podziału na opcji polityczne, o godziwy budżet dla mieszkańców Wielkopolski. Niestety bez odzewu. Była owszem propozycja pani Emilewicz, że będzie ich własny wniosek, ale później się wycofała z tej propozycji. Jednak jest przekonana, że środki dla Wielkopolski będą większe niż te proponowane. A my jesteśmy przekonani, że trzeba opierać się na faktach i jasnych regułach – mówi Maria Małgorzata Janyska z KO.

Stąd też akacja „Wielkopolska zasługuje na więcej”, podczas której po Wielkopolsce jeździ samochód, z którego puszczane są specjalne komunikaty oraz laweta z dużym bilbordem. Według polityków PO akcja ma uzmysłowić mieszkańcom, że istnieje obawa, że rozwój regionu będzie zależeć tylko od kolesiostwa. Pojazd też zawitał do Piły.

– Jesteśmy w miejscu, gdzie 10 lat temu były tu nieużytki. Teraz, kiedy widzimy to miejsce to my pilanie jesteśmy dumni, że mamy taką dużą strefę przemysłową. Są w tym miejscu  drogi, chodniki, przystanki autobusowe – inwestycje, które ułatwiają dostanie do miejsca pracy. Wszystko to mogło dokonać się za sprawą pieniędzy unijnych, za sprawą programu WRPO.  W Pile trwa „Rewitalizacja zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1. Chcemy zakupić autobusy elektryczne, przebudować  skrzyżowanie ul. Roosevelta, Okólnej i Tucholskiej czy wybudować skateplaze – a to dzięki unijnym środkom, które potrafimy wykorzystać – dodaje Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły.

Wiele mówi się, że od młodzieży zależy przyszłość narodu, że od nich zależy, w jakim kierunku państwo będzie się rozwijać.

– My jako  młodzi ludzie już teraz staramy się angażować nie tylko politycznie, ale w różnych stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych, w których układamy sobie w głowie wizję Polski i przyszłości kraju, w którym chcemy żyć. Michał Dworczyk zapowiedział, że znajdą się dodatkowe środki na Dolny Śląsk, więc nie widzę powodów, aby takie środki znalazły się też dla Wielkopolski. Dlatego przyłączamy się do apelu o godne przyznanie środków dla wszystkich regionów w Polsce – kończy Kajetan Górny, przewodniczący SMD Piła.

Samochodowy konwój  odwiedził w poniedziałek także Czarnków, Szamotuły, Trzciankę, a kolejnego dnia ma odwiedzić południową Wielkopolskę.

(SE)

wielkopolska_zasluguje1_01

wielkopolska_zasluguje1_21 wielkopolska_zasluguje1_02 wielkopolska_zasluguje1_03 wielkopolska_zasluguje1_04 wielkopolska_zasluguje1_05 wielkopolska_zasluguje1_06 wielkopolska_zasluguje1_07 wielkopolska_zasluguje1_08 wielkopolska_zasluguje1_09 wielkopolska_zasluguje1_10 wielkopolska_zasluguje1_11 wielkopolska_zasluguje1_12 wielkopolska_zasluguje1_13 wielkopolska_zasluguje1_14 wielkopolska_zasluguje1_15 wielkopolska_zasluguje1_16 wielkopolska_zasluguje1_17 wielkopolska_zasluguje1_18 wielkopolska_zasluguje1_19 wielkopolska_zasluguje1_20