Zapraszamy na VII Pilskie Subregionalne Targi Pracy i Kariery
Po patronatem medialnym Tętna Regionu
Bądź łowcą! Zapoluj na dobrego pracodawcę! Poznaj sprawdzone pomysły na własny biznes! Zainwestuj w siebie i przyjdź na Targi. 7- 8 kwietnia odbędzie się VII edycja Pilskich Subregionalnych Targów Pracy i Kariery pt. „Podróż w Świat Robotyki”. 22 lutego w kuluarach sali miejskiej – Inwest-Park odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy główne założenia tej edycji Targów, program Targów oraz partnerów Targów.
– Trochę zmienia się charakter targów. Sześć lat temu robiliśmy wszystko, żeby rozwinąć rynek pracy, żeby sprawić, że oferta miejsc pracy będzie interesująca dla młodych ludzi – tak teraz wydaje się, że ten etap powoli dobiega końca. Podjęliśmy zobowiązanie wobec wszystkich nowych przedsiębiorców, zachęcając aby sprowadzili się do naszego miasta, a my staniemy na wysokości zadania. W te dwa dni będzie bił puls naszego rynku pracy – mówi Beata Dudzińska, wiceprezydent Piły.
Nadchodząca edycja targów, która odbędzie się w kuluarach sali miejskiej – Inwest-Park oraz na zewnątrz budynku, skierowana jest do osób zainteresowanych podjęciem pracy, rozwojem swojej kariery zawodowej, a także dla absolwentów, którzy dopiero wstępują na rynek pracy. Jednym z elementów programu targów będzie robotyka jako profil kształcenia ukierunkowany na rozwój technologiczny, będący kluczowym ogniwem nowoczesnej gospodarki. Wśród wystawców pojawią się pracodawcy z Piły i regionu, którym bezpłatnie oferujemy miejsca wystawowe. Podczas targów pracodawcy będą mogli zaprezentować profil swojej firmy oraz przeprowadzić bezpośrednie rozmowy z potencjalnymi pracownikami.
Podczas I dnia targów młodzież będzie mogła zapoznać się również z propozycjami Cechu Rzemiosł Różnych, który zaprezentuje mistrzów zawodu, np.: fryzjera, murarza, tynkarza, stolarza, tapicera, fotografa, elektryka, piekarza, mechanika pojazdów samochodowych, kominiarza, lakiernika, montera zabudowy i robót wykończeniowych, montera sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, sprzedawcę oraz inne zawody poszukiwane na rynku pracy.
– Chcemy pokazać, zachęcić uczniów szkół gimnazjalnych, aby zobaczyli na żywo jak wygląda praca w danym zawodzie. Niestety zauważam, że coraz mniej uczniów wybiera zawody rzemieślnicze. Różne są powody. Nie odnotowaliśmy wielkiego spadku odnośnie uczniów z klas pierwszych zainteresowanych danym zawodem – mówi Jan Janczewski, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile.
W tym roku Pilskie Subregionalne Targi Pracy i Kariery mają oficjalnie dwóch sponsorów strategicznych: firmę THULE GROUP (Złoty Sponsor Strategiczny) oraz firmę SAPA (Sponsor Strategiczny), którzy przedstawią na targach swoje oferty pracy.
– Sapa to światowy lider rynku rozwiązań aluminiowych, który zatrudnia 23 500 pracowników w ponad 40 krajach. W Polsce Sapa posiada dwa zakłady produkcyjne, w Trzciance i w Chrzanowie oraz zakład obróbczy i lakiernię proszkową w Łodzi. Na targach pracy będziemy służyć poradami. Będziemy mówić jak można się rozwijać w naszej organizacji, czy mówić jak napisać krótkie CV. Przedstawimy także oferty pracy do naszej fabryki w Trzciance. Targi Pracy są ważnym momentem dla każdej firmy, dlatego warto brać w nich udział – mówi Beata Morkowska-Krzciuk, dyrektor HR SAPA.
Z okazji 7. edycji Pilskich Subregionalnych Targów Pracy i Kariery do Piły zawitają przedstawiciele Koła Naukowego CYBAiR Politechniki Poznańskiej w celu przeprowadzenia pokazów oraz warsztatów dla młodzieży z budowy robotów. Podczas pierwszego dnia targów uczniowie będą mieli również okazję uczestniczyć w programie pokazów Małego Inżyniera, którzy zaprezentują eksperymenty chemiczne oraz pokazy robotyki z klocków LegoMinistrom NXT, EV3, Wedo. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających targi bogatą ofertę warsztatów i szkoleń, zarówno dla osób uczących się, jak i dla tych, którzy swoje pierwsze doświadczenia na rynku pracy mają już za sobą.
Nowością w tej edycji jest możliwość skorzystania z wyjazdu studyjnego do Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM w Pile, który odbędzie się na koniec I dnia podczas targów edukacyjnych. W ramach wyjazdu młodzież będzie miała możliwość zapoznania się z ofertą uczelni, a w szczególności z nowym kierunkiem informatycznym.
Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających targi bogatą ofertę warsztatów i szkoleń, zarówno dla osób uczących się, jak i dla tych, którzy swoje pierwsze doświadczenia na rynku pracy mają już za sobą.
– Jako Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski przez sześć poprzednich edycji przekonywaliśmy wiele lokalnych firm, że na targach pracy trzeba i warto być. Myślę, że po tylu edycjach, nie musimy już przekonywać do udziału przedsiębiorców. Oni już wiedzą, że opłaca się na nich być. Warto zachęcać do przybycia teraz młodzież, aby się pojawiała. Młodym osobom wydaje się, że żadnej ciekawej pracy w naszym regionie nie znajdą, często podejmują szybko decyzję o wyjeździe do Poznania lub dalej, nie sprawdzając jakie są możliwości na miejscu. Naszym zadaniem jest, aby dotrzeć do młodzieży z wiedzą o ofercie pracy w regionie – mówi Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.
I dzień – TARGI EDUKACYJNE – „Pilska Warsztatownia”
piątek, 7 kwietnia 2017r., godz. 10:00-14:00
W tym dniu zapraszamy rodziców oraz uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, średnich, a także studentów. Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę edukacyjną, połączoną z warsztatami, które poprowadzą trenerzy personalni:
Anna Oleszczyk z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile,
Monika Lisiecka z Pracowni Innowacji Społeczno-Gospodarczych,
Monika Rozmarynowska, certyfikowany trener Akademii Trenerów Marschall Polska,
Maciej Perzyński Usługi Szkoleniowe,
Izabela Szałach oraz Bernadetta Lis z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Pile,
Emilia Lewicka-Kalka Kierownik Działu Praktyk Studenckich i Karier PWSZ.
Na targach zaprezentują swoją ofertę edukacyjną pilskie szkoły ponadgimnazjalne, średnie oraz wyższe, a także pracodawcy z regionu. Doradcy zawodowi podczas indywidualnych konsultacji wskażą dalszą drogę edukacyjną.
Podczas I dnia nastąpi kontynuacja cyklu warsztatów prowadzonych przez TRENERÓW PERSONALNYCH – są to interaktywne gry, ćwiczenia, warsztaty, pokazy dla młodzieży szkolnej prowadzone w taki sposób, aby wzbudzać chęć pracy zespołowej oraz przygotować do aktywnego podejścia do swojej kariery zawodowej.
Podczas I dnia targów młodzież będzie mogła zapoznać się również z propozycjami Cechu Rzemiosł Różnych, który zaprezentuje mistrzów zawodu, np.: fryzjera, murarza, tynkarza, stolarza, tapicera, fotografa, elektryka, piekarza, mechanika pojazdów samochodowych, kominiarza, lakiernika, montera zabudowy i robót wykończeniowych, montera sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, sprzedawcę oraz inne zawody poszukiwane na rynku pracy.
II dzień – TARGI PRACY I KARIERY „Roboty współpracują z pracownikami”
sobota 8 kwietnia 2017r., godz. 10:00-13:00
W sobotę zapraszamy wszystkie osoby poszukujące pracy, chcące rozwijać swoje umiejętności i zmienić ścieżkę kariery. Firmy z subregionu pilskiego przedstawią oferty pracy, a także stworzą kandydatom możliwość bezpośredniej rozmowy z przyszłym pracodawcą. Będzie to niepowtarzalna okazja do przedstawienia swojej oferty na wybrane stanowiska pracy. W tym dniu odbędą się także warsztaty mające na celu aktywizację bezrobotnych i rozwój osób w wieku 45+. Odwiedzający targi będą mieli również okazję poznać techniki publicznego przemawiania podczas warsztatu prowadzonego przez członków Klubu Toastmasters Piła.
Zapraszamy do Strefy Platformy Praca, w której zlokalizowana będzie wirtualna giełda pracy. W specjalnie przygotowanych boksach czekać będą na Państwa doradcy, którzy pomogą w napisaniu prawidłowego CV oraz wyszukają w bazie Platformy Praca odpowiednią ofertę pracy i dokonają aplikacji on-line. Fotograf bezpłatnie wykona profesjonalne zdjęcie do dokumentów aplikacyjnych.
Dodatkowo zapraszamy do Strefy ze stanowiskami Powiatowych Urzędów Pracy z subregionu pilskiego, gdzie doradcy zawodowi pomogą w poszukiwaniu pracy oraz dostępnych szkoleń.
Sebastian Daukszewicz