ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln listów!

Każdy kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłki blisko 19 mln „Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego”. W Wielkopolsce informacja taka trafi do prawie 2 mln osób. Całość korespondencji ma być rozesłana do końca sierpnia.

IOSKU to nic innego jak dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego, na 31 grudnia 2016 r., osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja pokazuje również wpływ składek emerytalnych, miesiąc po miesiącu, w całym 2016 r.

Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na  składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń, mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne.

Informacja jest pisana prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Osoby, które mają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dane zawarte w informacji mają udostępniane na swoim profilu. Jeżeli mamy profil na PUE na bieżąco możemy śledzić stan swojego konta emerytalnego.

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce
Fot. www.bildpresse.pl

zus_rozpoczal_wysylke01

zus_rozpoczal_wysylke02 zus_rozpoczal_wysylke03 zus_rozpoczal_wysylke04 zus_rozpoczal_wysylke05