71 Rocznica Powrotu Piły do Macierzy
W niedzielę, 14 lutego, na Placu Zwycięstwa pod Pomnikiem Tysiąclecia Polski i powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy odbyły się uroczystości z okazji 71. Rocznicy Powrotu Piły do Macierzy. W dowód wdzięczności i uznania dla wszystkich bohaterów, którzy własnym życiem przypłacili walcząc o odzyskanie Piły, przedstawiciele samorządu lokalnego, szkół, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, organizacji politycznych, społecznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem. Nie obyło się bez salwy honorowej.
– Ogrom zła wyrządzony człowiekowi przez drugiego człowieka w czasie II wojny światowej pozostaje w zbiorowej pamięci ludzkości i nie powinien zostać wymazany, aby nigdy więcej się nie powtórzył. Większość z nas nie ma pojęcia, czym jest wojna i jak żyje się pod władzą sprawowaną przez obcego najeźdźcę. Nie wiemy, czym są zniszczenia, gruzy czy konieczność szukania nowego schronienia nad głową. Walki, jakie 71 lat temu toczyły się w Pile i w okolicy od ostatnich dni stycznia do 14 lutego, doprowadziły do wielkich zniszczeń. Po obu stronach poległy setki żołnierzy. Dziś stajemy w sztafecie pamięci. Przed nami, dzisiaj zgromadzonymi przed pomnikiem, jest zadanie – by kolejne pokolenia dbały o pokój i wolność, która jest naszym dzisiaj udziałem – mówił w okolicznym przemówieniu do zebranych Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły.
W tym dniu, jak co roku w schronie na Placu Zwycięstwa ciekawą wystawę zaprezentowało SHF Przedmoście Piła. Na widzów czekała wystawa pt. XX – Wieczna Historia Piły w Zbiorach Członków Stowarzyszenia, która cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców Grodu Staszica.
Sebastian Daukszewicz