71 Rocznica Powrotu Piły do Macierzy

W niedzielę, 14 lutego, na Placu Zwycięstwa pod Pomnikiem Tysiąclecia Polski i powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy odbyły się uroczystości z okazji 71. Rocznicy Powrotu Piły do Macierzy. W dowód wdzięczności i uznania dla wszystkich bohaterów, którzy własnym życiem przypłacili walcząc o odzyskanie Piły, przedstawiciele samorządu lokalnego, szkół, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, organizacji politycznych, społecznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem. Nie obyło się bez salwy honorowej.

– Ogrom zła wyrządzony człowiekowi przez drugiego człowieka w czasie II wojny światowej pozostaje w zbiorowej pamięci ludzkości i nie powinien zostać wymazany, aby nigdy więcej się nie powtórzył. Większość z nas nie ma pojęcia, czym jest wojna i jak żyje się pod władzą sprawowaną przez obcego najeźdźcę. Nie wiemy, czym są zniszczenia, gruzy czy konieczność szukania nowego schronienia nad głową. Walki, jakie 71 lat temu toczyły się w Pile i w okolicy od ostatnich dni stycznia do 14 lutego, doprowadziły do wielkich zniszczeń. Po obu stronach poległy setki żołnierzy. Dziś stajemy w sztafecie pamięci. Przed nami, dzisiaj zgromadzonymi przed pomnikiem, jest zadanie – by kolejne pokolenia dbały o pokój i wolność, która jest naszym dzisiaj udziałem – mówił w okolicznym przemówieniu do zebranych Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły.

W tym dniu, jak co roku w schronie na Placu Zwycięstwa ciekawą wystawę zaprezentowało SHF Przedmoście Piła. Na widzów czekała wystawa pt. XX – Wieczna Historia Piły w Zbiorach Członków Stowarzyszenia, która cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców Grodu Staszica.

Sebastian Daukszewicz

rocznica_powrotu00

rocznica_powrotu43 rocznica_powrotu01 rocznica_powrotu02 rocznica_powrotu03 rocznica_powrotu04 rocznica_powrotu05 rocznica_powrotu06 rocznica_powrotu07 rocznica_powrotu08 rocznica_powrotu09 rocznica_powrotu10 rocznica_powrotu11 rocznica_powrotu12 rocznica_powrotu13 rocznica_powrotu14 rocznica_powrotu15 rocznica_powrotu16 rocznica_powrotu17 rocznica_powrotu18 rocznica_powrotu19 rocznica_powrotu20 rocznica_powrotu21 rocznica_powrotu22 rocznica_powrotu23 rocznica_powrotu24 rocznica_powrotu25 rocznica_powrotu26 rocznica_powrotu27 rocznica_powrotu28 rocznica_powrotu29 rocznica_powrotu30 rocznica_powrotu31 rocznica_powrotu32 rocznica_powrotu33 rocznica_powrotu34 rocznica_powrotu35 rocznica_powrotu36 rocznica_powrotu37 rocznica_powrotu38 rocznica_powrotu39 rocznica_powrotu40 rocznica_powrotu41 rocznica_powrotu42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *