Będą środki na programy grantowe po wygaszeniu działalności izby wytrzeźwień

beda_srodki

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Piły jednym z punktów będzie Projekt uchwały Rady Miasta Piły w sprawie likwidacji jednostki budżetowej – Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile. To temat, który od dłuższego czasu wzbudza wiele dyskusji w przestrzeni publicznej, a związana jest z poszukiwaniem oszczędności w budżecie miasta na 2020 rok.

Podczas konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski poinformował, co dalej po likwidacji tej placówki. Już wiemy, że pojawić się mają m.in. granty finansowe przeznaczone na dzieci i młodzież.

– Po zakończeniu funkcjonowania Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile będziemy mogli wrócić do myślenia, na co te pieniądze powinny być wydawane. Chciałbym, aby nasze miejskie zaznaczone pieniądze np. ze sprzedaży alkoholu były przeznaczone dla dzieci z rodzin dotkniętych i zagrożonych alkoholizmem. Tak, aby można było zorganizować wiele projektów, rekompensując im trochę gorsze warunki życia – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Ponadto wiele działań, w wielu miejscach ograniczonych, chcemy zrekompensować, a nawet więcej projektów dla dzieci i młodzieży zrealizować, m.in. przeznaczając środki na różnego rodzaju spotkania sportowe, spotkania związane z kulturą na osiedlach. Będę proponował organizacjom pozarządowym jedną transzę programu granowego – 100 projektów z dofinansowaniem o wartości 1000 zł, a drugą transzę dla dużej ilości dzieci i młodzieży, z dofinansowaniem o wartości 10 000 zł – dodaje Głowski.

Prezydent szacuje, że z programów grantowych skorzysta od 3000 do 5000 dzieci.

Sebastian Daukszewicz