Cała Polska czytała Sienkiewicza! Piła także!
W sobotę, 3 września, najpierw w Parku Miejskim, a następnie w kościele św. Rodziny w Pile odbyła się akcja Narodowego Czytania. Tym razem w podczas V edycji tego wydarzenia wybór padł na lekturę „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Rok temu ogólnopolską lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa. Do czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury włączyli się samorządowcy, ludzie kultury, duchowieństwo oraz zwykli mieszkańcy miasta.
Co roku pilska odsłona ogólnopolskiej akcji promującej narodowe dzieła literackie ma miejsce w Parku Miejskim. Tu o 17.00 w obecności przyrody, śpiewu ptaków, otoczeniu zabytkowej altany, fragmenty czytał m.in. prezydent Piły Piotr Głowski, Senator RP Mieczysław Augustyn, radni miejscy, aktorzy pilskich teatrów czy uczniowie z pilskich szkół.
– Dzisiaj jest chyba powrót do czytania. Może niekoniecznie czytamy papierową książkę, ale czytamy książki na ekranie iPhone’a lub iPada. Idea, która została zapoczątkowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, podtrzymana przez obecnego prezydenta Andrzeja Dudę, jest okazją aby się zastanowić, kiedy po raz ostatni mieliśmy książkę w ręku. Jak widać RCK w Pile doskonale przygotowuję tą imprezę w Parku Miejskim. Bez kolejki, bez zapisów jest okazja do przeczytania ulubionego fragmentu powieści naszego noblisty, „Quo vadis”. Ja z obowiązku przeczytałem początek, a następnie przeczytałem fragment związany z miłością Ligii i Winicjusza – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Podczas tego niezwykłego spotkania była okazja zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bohaterami powieści i otrzymać certyfikat wydarzenia dla uczestników.
Natomiast o godz. 19.00 w kościele p.w. Świętej Rodziny, starosta pilski Eligiusz Komarowski i ks. proboszcz Zbigniew Hul zorganizowali podobne wydarzenie, które cieszyło się też zainteresowaniem. Tu czytali m.in. organizatorzy, parlamentarzyści, przedstawicielki oświaty, przedsiębiorcy, czy uczniowie. Fragmenty związane z miłością Ligii i Winicjusza przeczytali Piotr Głowski, prezydent Piły oraz żona włodarza Grodu Staszica. Uroczystość uświetnił Chór Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile pod dyrekcją Karoliny Pettke.
Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Sebastian Daukszewicz