Ekologicznie w PUSS w Pile

Na terenie kampusu Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, właśnie pojawił się nietypowy pojazd – mały, zielony, cichy, ekologiczny. To auto o napędzie elektrycznym Romet 4E. Stało się to za sprawą spółki GWDA, która współpracuje z Uczelnią w ramach kierunków inżynierskich. I to właśnie GWDA przekazała Uczelni wyjątkowy, ekologiczny pojazd.

– Chcemy wspierać kształcenie studentów na praktycznych przykładach w zakresie zeroemisyjności. Dlatego też, przekazujemy auto, dzięki któremu studenci lepiej zrozumieją działania ekologicznego transportu bezemisyjnego – powiedział Prezes Zarządu Spółki GWDA dr Tomasz Wojciechowski, przekazując klucze do auta Rektorowi Uczelni – dr. hab. Donatowi Mierzejewskiemu, prof. PUSS

Jak wyglądają szczegóły pojazdu? Auto miało swoja premierę na targach motoryzacyjnych w Niemczech w 2010 roku. Na pełnym naładowaniu baterii, można nim przejechać 100 km, prędkość maksymalna to 45 km.

– Z nowego, ekologicznego nabytku skorzystają studenci kierunków: elektrotechnika, transport oraz mechanika i budowa maszyn m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii, zrównoważonego rozwoju i elektromobilności. Zdecydowanie łatwiej będzie nam wyjaśnić studentom technologie wykorzystywane na rynku nowoczesnych, ekologicznych technologii – podkreślił Kierownik Katedry Transportu dr Piotr Gorzelańczyk.

Zajęcia prowadzone przy wykorzystaniu samochodu z napędem elektrycznym, pomogą studentom wykorzystać umiejętności zarządzania energią, pozwolą zapoznać się z konstrukcją i użytkowaniem pojazdu ekologicznego oraz pozwolą lepiej zrozumieć zagadnienia związane z ochroną klimatu. Być może zainspiruje ich to do rozwoju zainteresowań w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, co w przyszłości stworzy szansę na znalezienie zatrudnienia w tej perspektywicznej i interesującej dziedzinie.

Aleksandra Fabiszak
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile

ekologicznie_w_puss1_01

ekologicznie_w_puss1_06 ekologicznie_w_puss1_02 ekologicznie_w_puss1_03 ekologicznie_w_puss1_04 ekologicznie_w_puss1_05