Zdarzenie z udziałem nieznanej substancji chemicznej w Złotowie

7 maja 2024 roku, krótko po godzinie 23:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie wpłynęło zgłoszenie od zaniepokojonej lokatorki budynku wielorodzinnego w Złotowie o wyczuwalnym nieprzyjemnym zapachu w mieszkaniu.

 

Przybyły na miejsce zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Złotowie rozpoznał sytuację i dowiedział się, że nieprzyjemny zapach w mieszkaniu prawdopodobnie występuje od momentu przeprowadzonej deratyzacji w dniu 6 maja br.

Dalsze działania straży pożarnej polegały na ewakuacji mieszkańców z budynków oraz identyfikacji substancji niebezpiecznej.

 

Mierniki straży pożarnej wykazały obecność substancji chemicznej w związku, z czym podjęto decyzję o profilaktycznej ewakuacji mieszkańców sąsiednich budynków na 24 godziny.

 

Część z nich znalazło lokale zastępcze u swoich rodzin.

 

Dla pozostałych pracownicy Miasta zabezpieczyli lokale zastępcze.

 

W trakcie działań jedna z lokatorek poczuła się źle, została przebadana przez zespół ratownictwa medycznego i zabrana do szpitala.

 

Łącznie ewakuowano 37 osób z 19 lokali ze 3 budynków mieszkalnych.

 

Na miejscu działały jednostki ze Złotowie, Specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego i ekologicznego z Piły i Poznania.

 

Opracowanie: zespół prasowy KP PSP Złotów

Zdjęcia: KP PSP Złotów