Otwarcie przebudowanej drogi powiatowej w gminie Szydłowo

Ponad 5 kilometrów wyremontowanej drogi powiatowej z nową nawierzchnią bitumiczną oddano do użytku. 18 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi nr 1208P i 1171P na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 10 do miejscowości Tarnowo. Całkowita wartość zadania: 930.538,69 zł. Zadanie to było realizowane w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

– Jesteśmy tu dziś razem, ponieważ to wspólna inwestycja z dużym udziałem gminy Szydłowo. Mieliśmy dwie inwestycje flagowe i to jest jedna z nich. Powstała piękna droga, która będzie służyć miejscowemu społeczeństwu i agroturystyce. Teraz bezpiecznie każdy, nie uszkadzając pojazdów, będzie mógł poruszać się po tej drodze. Myślę, że to będzie rok Szydłowa w powiecie pilskim, jeśli chodzi o inwestycje drogowe, no może w mniejszej skali jak ta, ale znaczące dla tego społeczeństwa – mówi wicestarosta pilski Stefan Piechocki.

Na całej długości przebudowywanych dróg obustronnie utwardzono kruszywem pobocza. Wykonano zjazdy do pól i dróg leśnych, rowy odwadniające oraz przepusty drogowe
pod zjazdami. Ustawiono również w miejscach niebezpiecznych bariery sprężyste na długości 46 mb. Wzdłuż dróg posadzono 100 szt. drzew z gatunku brzoza brodawkowata, jako nasadzenia zastępcze w zamian za wycięte drzewa, które kolidowały z przebudową.  Całkowita wartość zadania: 930.538,69 zł. Zadanie było realizowane przez Powiat Pilski, przy udziale finansowym Gminy Szydłowo. Udział Powiatu Pilskiego 580.538,69 zł, udział Gminy Szydłowo 350.000 zł.

– Jest mi niezmiernie miło, że po 10 latach doczekałem się tak dużej inwestycji na terenie gminy Szydłowo przy współpracy powiatu pilskiego. Jest to miła informacja dla naszych mieszkańców. Jest to teren, gdzie nasza gmina się rozwija. Wcześniej te drogi były w fatalnym stanie i czekały na remont długo. W imieniu mieszkańców chciałbym podziękować za te kilka kilometrów nie tylko na tej drodze, ale też tych, które będą remontowane. Teraz na bezpieczeństwie skorzystają nie tylko kierowcy osobówek, ale też dzieci, które dojeżdżają autobusami do szkół – mówi Dariusz Chrobak, wójt Gminy Szydłowo.

Wykonawcą tej inwestycji była firma POL-DRÓG z Drawska Pomorskiego. Ponadto w ramach planowanych zadań drogowych związanych z poprawą stanu nawierzchni dróg wykonano nakładkę bitumiczną na drodze powiatowej nr 1208P na odcinku od Jeziora Lachotka do przejazdu kolejowego na długości 630 mb, na wartość 85.837,68 zł.

– Inwestycja, na terenie której się znajdujemy, była długo wyczekiwana przez mieszkańców okolicznych gospodarstw domowych i przez kierowców, którzy narzekali na stan tej drogi. Mamy na tym terenie agroturystyczne gospodarstwa, i aby one mogły się rozwijać i przyjmować gości, musi być zagwarantowany dobry dojazd. Mam nadzieje, że ta inwestycja nie będzie ostatnią w takim zakresie na terenie gminy Szydłowo. Mam nadzieje, że nadgonimy stracone lata, kiedy mimo obietnic środki na tą część powiatu nie trafiały. Dopiero w roku ubiegłym i w tym widać znaczący postęp prac na tych drogach powiatowych gminy Szydłowo – dodaje Mirosław Pierko, Członek Zarządu Powiatu w Pile.

W sumie wyremontowano drogi na łącznej długości 5.580 mb na wartość 1.016.376,37 zł. Obejmie ona remont nawierzchni, budowę zjazdów, poboczy ulepszonych kruszywem i barier ochronnych. W ramach inwestycji wykonana zostanie także ścieżka rowerowa o długości 2,2 km i szerokości 2 m. Wartość inwestycji szacuje się na 3,5 mln złotych. Partnerem Powiatu Pilskiego w realizacji tego zadania będzie gmina Szydłowo, która udzieli pomocy finansowej w wysokości 350 tys. złotych. W niedługim czasie na terenie gminy Szydłowo będzie zrealizowana droga Kotuń – Cyk i Szydłowo- Zawada.

Sebastian Daukszewicz

otwarcie_przebudowanej_drogi00

otwarcie_przebudowanej_drogi15 otwarcie_przebudowanej_drogi01 otwarcie_przebudowanej_drogi02 otwarcie_przebudowanej_drogi03 otwarcie_przebudowanej_drogi04 otwarcie_przebudowanej_drogi05 otwarcie_przebudowanej_drogi06 otwarcie_przebudowanej_drogi07 otwarcie_przebudowanej_drogi08 otwarcie_przebudowanej_drogi09 otwarcie_przebudowanej_drogi10 otwarcie_przebudowanej_drogi11 otwarcie_przebudowanej_drogi12 otwarcie_przebudowanej_drogi13 otwarcie_przebudowanej_drogi14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *