Kaczory – gmina na miarę nowoczesnej Europy

Gmina Kaczory, jedna z prawie 2500 gmin polskich, dlaczego właśnie ona zasługuje na wyróżnienie i uwagę? Powodów jest wiele! Już od transformacji ustrojowej, a nawet jeszcze wcześniej, włodarze, na czele z wójtem gminy Brunonem Wolskim, stawiali na gruntowny rozwój w każdej dziedzinie. A przecież nowoczesna gmina to magnes dla inwestorów, a przede wszystkim komfort życia jej mieszkańców. Lawinowo realizowane kolejne przedsięwzięcia, racjonalne korzystanie ze środków unijnych (i nie tylko), dbałość o środowisko i wręcz hołubienie potencjalnych inwestorów, których gmina wspiera od projektu po wykonanie, są tylko fragmentem atutów gminy Kaczory.

Dodając do tego fakt, że samorząd gminy ma precyzyjną i dalekosiężną wizję jej rozwoju, nie ma się co dziwić, że malowniczo położona gmina powiatu pilskiego stanowi forpocztę proeuropejskich przemian i stanowi wzorcowy przykład dla gmin spoza Wielkopolski. Jest gminą na miarę nowoczesnej Europy! Każdy ansambl (czyt. samorząd) musi mieć sprawnego dyrygenta. Właśnie takim, niezwykle sprawnym kapelmistrzem bez dwóch zdań jest wójt gminy – Brunon Wolski, który prowadzi ją od ponad 30 lat. To dzięki niemu oraz perfekcyjnie dobranemu zespołowi gmina kwitnie z dnia na dzień. Wójt jest prawdziwym wizjonerem, który wraz ze swoją ekipą niepospolite pomysły przeradza w efektowny produkt finalny.

Charakterystyka gminy

Gmina Kaczory to gmina wiejska, jedna z dziewięciu gmin powiatu pilskiego, oddalona od stolicy Wielkopolski o 91 km, zaś tylko o kilka kilometrów od Piły, z którą łączy ją biegnąca wśród lasów bezpieczna droga. Gmina Kaczory jest bardzo dobrze skomunikowana nie tylko z Poznaniem czy Piłą, ale także z Bydgoszczą, Szczecinem, Koszalinem i Kołobrzegiem. Przez jej teren przebiegają dwie ważne trasy kolejowe: Piła – Bydgoszcz, Piła – Poznań oraz droga krajowa nr 10, łącząca Szczecin z Warszawą. Do stolicy Wielkopolski łatwo stąd dotrzeć zmodernizowaną drogą powiatową, która w miejscowości Ujście łączy się z drogą krajową nr 11. W każdej z 13 miejscowości wchodzących w jej skład, mieszkańcy mają zapewnione komfortowe warunki do życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepszym wyznacznikiem wysokiego standardu życia jest liczba ludności, która w ostatnich 26 latach powiększyła się o 43%.

Gminne inwestycje

Racjonalne inwestycje lokalne kreują rozwój społeczno-gospodarczy gminy w długim i krótkim okresie. Inwestycje służące budowie i rozbudowie lokalnej infrastruktury technicznej i społecznej są podstawowym czynnikiem wzrostu wartości majątku gminy. Trudno wymienić wszystkie inwestycje realizowane w gminie Kaczory w latach 1990-2015, gdyż ich lista jest długa. Jednak te, które wykonano z udziałem środków finansowych zewnętrznych, w tym unijnych, udowadniają, że samorząd w pełni je wykorzystuje. Można powiedzieć, że gmina rozwijała się w szybkim tempie, a wioski stały się nowocześniejsze, co jest również zasługą samych mieszkańców, którzy dbają o swoją małą ojczyznę.
Jedną z ostatnich, ale jakże ważnych inwestycji jest modernizacja, zbudowanej ponad 20 lat temu oczyszczalni ścieków w Kaczorach. To jedno ze sztandarowych przedsięwzięć, które będzie „na dniach” ukończone. Koszt tej inwestycji to około 8 milionów złotych.

Oświata

Oczkiem w głowie kaczorskiego samorządu jest Oświata. W gminie funkcjonują trzy nowoczesne, dobrze wyposażone szkoły podstawowe. Na przestrzeni ostatnich 25 lat rozbudowano trzy szkoły: w Śmiłowie (1990-1994 i 1998), Kaczorach (1994-2002) i Dziembowie (2008-2010), a pozostałe obiekty systematycznie modernizowano. Gmina Kaczory posiada również jedno gimnazjum, działające w nowym skrzydle budynku szkoły podstawowej. W kontekście wchodzącej w życie reformy oświaty, będzie ono stopniowo „wygaszane”. Co prawda obecne klasy I i II dokończą edukację w budynku gimnazjum, ale uczniowie, którzy w starym systemie poszliby do pierwszej klasy gimnazjum, rozpoczną proces kształcenia w VII klasie szkoły podstawowej i rozlokowani zostaną w trzech już ośmioklasowych szkołach podstawowych, które po wakacjach będą działać na terenie gminy, w Kaczorach, Śmiłowie i Dziembowie.

Dumą gminy są przedszkola, dostępne od 1990 r. dla wszystkich chętnych dzieci. W 1990 roku oddano do użytku nowy budynek w Kaczorach, który w 2012 roku powiększono o dodatkowy szósty oddział. Każda z siedmiu działających obecnie placówek posiada bezpieczny plac zabaw, otwarty także popołudniami dla wszystkich dzieci.

Kultura przez duże „K”

W każdej wsi sołeckiej funkcjonuje wiejski dom kultury z pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym. Jak można zauważyć mieszkańcy Gminy Kaczory są aktywnymi uczestnikami wielu wydarzeń, nie tylko plenerowych. W salach wiejskich z pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym organizują spotkania czy uroczystości rodzinne. Obiekty te są systematycznie remontowane i modernizowane. W latach 2011-2012 w Prawomyślu, Dziembówku i Rzadkowie, a wcześniej w pozostałych wsiach. W 2013 roku powstał nowy Wiejski Dom Kultury w Jeziorkach.

Jednak sercem kultury w gminie jest prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury w Kaczorach, organizujący wiele imprez kulturalnych oraz sportowo-rekreacyjnych. Przy GOK-u funkcjonuje, znana daleko poza terenem gminy, orkiestra dęta i zespół wokalny „Sonata”.

Niebawem zostanie zakończona przebudowa i rozbudowa tej placówki. Po modernizacji budynek zmienił całkowicie wygląd, a jego powierzchnia została znacząco powiększona, co spowoduje poszerzenie oferty kulturalno-dydaktycznej. Nowy budynek Ośrodka jest obiektem dwukondygnacyjnym. Na parterze znajduje się sala widowiskowa z zapleczem, sale pomocnicze, część biurowa i zaplecze sanitarne. Na piętrze, znajdującym się nad częścią sali widowiskowej i pomieszczeniami biurowymi, ulokowana będzie dodatkowa sala zajęć i pracownia. Piętra budynku będą połączone schodami usytuowanymi na zewnątrz budynku i wychodzącymi na patio. Obiekt będzie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na ukończeniu jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Kaczorach oraz trwa rozbudowa i przebudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach.

Sport

Kaczory – gminą sportu. Dzięki rozwojowi infrastruktury sportowej w gminie, najmłodsi oraz ludzie starsi mogą aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu i w nowoczesnych funkcjonalnych halach sportowych przy szkołach w Kaczorach, Śmiłowie i Dziembowie, które powstały w 1998 i 2010 roku. To na nich odbywają się zajęcia wychowania fizycznego a po lekcjach są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Warte jest podkreślenia, że w każdej wsi sołeckiej mieszkańcy mogą korzystać z boisk do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, a w Kaczorach, Prawomyślu i Dziembówku – także do gry w piłkę plażową. W 2015 roku gmina wzbogaciła się o kolejne wielofunkcyjne boisko przy szkole w Kaczorach.

Szlagierową inwestycją sportową gminy jest wybudowana w 2013 roku kryta pływalnia „Relaks”, oferująca dwa baseny, zjeżdżalnię, jacuzzi, kompleks saun oraz grotę solną, za którą gminie został przyznany tytuł „Inwestor na Medal”, w ogólnopolskim konkursie Budowniczy Polskiego Sportu za całokształt działalności na rzecz rozwoju sportu i rekreacji. Do tytułu zarekomendował Gminę Kaczory marszałek województwa wielkopolskiego. Uzyskanie takiego wyróżnienia za wybudowanie Krytej pływalni w Kaczorach jest dla Gminy Kaczory kolejną motywacją do działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej. W ramach cotygodniowych lekcji wychowania fizycznego na basen uczęszczają uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy Kaczory. Młodzież realizuje swoje sportowe pasje w czterech Ludowych Zespołach Sportowych. Każdy klub posiada pełnowymiarowe boisko z szatniami, na trzech obiektach wybudowano trybuny. Powstałe obiekty sportowe mają być pełne uśmiechniętych dzieci, gwarantując rozwój, radość i zdrowy wypoczynek.

Rolnictwo, infrastruktura drogowa

W Gminie Kaczory także rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią działalności mieszkańców, a rolnicy stanowią sól tej ziemi, aktywnie współtworząc jej klimat. Gmina Kaczory ma charakter rolniczy, ale doskonałe warunki do działalności znalazły w niej liczne przedsiębiorstwa. Prowadzona przez władze lokalne polityka wspiera inwestorów, sprzyja powstawaniu nowych firm. Działalność gospodarczą prowadzi tu około 400 podmiotów różnych branż, dzięki czemu każdy mieszkaniec ma szansę znaleźć pracę na terenie gminy, bądź w pobliskiej Pile.
Warto również wspomnieć o najważniejszej inwestycji drogowej w ostatnich latach, jaką była budowa drogi z Kaczor do Piły, o długości 6 km. Oddanie jej do użytku w 2004 roku znacząco poprawiło komunikację w gminie i skróciło dojazd do Piły.

Należy podkreślić, że przez cały okres minionego 25-lecia inwestycje realizowane były na terenie całej gminy. Właśnie dzięki takiej polityce inwestycyjnej, dziś wszystkie miejscowości są zadbane i uporządkowane. Od wielu lat gmina kompleksowo wyposażona jest w podstawową infrastrukturę techniczną. Do wszystkich miejscowości doprowadzony jest gaz ziemny, woda, kanalizacja sanitarna oraz sieć telefonii stacjonarnej i komórkowej. Wszystkie mają zmodernizowane drogi, chodniki i parkingi z wjazdami z kostki polbrukowej, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców.

Planowane są kolejne inwestycje: budowa ścieżek pieszych i rowerowych wokół jeziora Kopcze, budowa dróg Rzadkowo-Morzewo oraz Dziembowo-Kaczory. W tym roku mają powstać dwie ścieżki rowerowe – dofinansowane z WRPO – z Kaczor do Morzewa oraz z Kaczor do Śmiłowa. W niedalekim planie jest zbudowanie kolejnej, ale jakże ważnej, ścieżki z Kaczor do Piły.

Eldorado dla inwestorów

Oprócz dobrej infrastruktury lokalny biznes kwitnie dzięki preferencyjnym warunkom wprowadzonym przez władze. Są to m.in. zwolnienia z podatków, doradztwo w zakresie realizacji procesu inwestycyjnego, pomoc przy naborze pracowników, w znalezieniu działki budowlanej czy przy zmianie zapisów dotyczących funkcji nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz utrzymania odpłatności za wodę i śmieci na poziomie takim jak dla wszystkich mieszkańców.

Gmina Kaczory – kolekcjonerem nagród i wyróżnień

Prężną działalność samorządu w zakresie zapewnienia dobrych warunków do zamieszkiwania i prowadzenia biznesu potwierdzają uzyskane nagrody i certyfikaty. Najważniejsze z nich to: I miejsce w konkursie „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców” (2003 r.), wyróżnienie „Inwestor na medal” w konkursie „Budowniczy Polskiego Sportu” za budowę Krytej Pływalni w Kaczorach (2013 r.), o którym wcześniej wspomnieliśmy. Wyróżnienie specjalne w konkursie „Działania proekologiczne w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” za projekt „Skanalizowanie całej gminy” (2003 r.). V miejsce w ogólnopolskim rankingu „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom” (2003 r.). 47 miejsce w rankingu „Samorządowi Liderzy Funduszy Strukturalnych” (2005 r.) czy 11 miejsce w konkursie „Teraz Polska” pod patronatem Prezydenta RP (2009 r.). Nagroda w konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” za projekt „I Turniej Gmin Powiatu Pilskiego” (2006 r.). Nominacja do tytułu „Przyjaźni Środowisku” pod patronem Prezydenta RP (2004 r.). Tytuł HIT’2006 za inwestycje zrealizowane w ostatnim 15-leciu oraz modelowe rozwiązania organizacji oświaty na terenie gminy (2007 r.). Certyfikat „Gmina Fair Play 2015” w programie „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji 2015”. Tytuł „Lider Rozwoju Regionalnego 2015”, przyznany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości (2015 r.). Tytuł „HIT”2015 za dynamikę działań w zakresie wielofunkcyjności gminy Kaczory w latach 1990-2015 w konkursie Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów (2016 r.). 70. miejsce w Złotej Setce Gmin Wiejskich w rankingu Związku Powiatów Polskich (2016 r.). Certyfikat „Przyjazna Polska 2016” w kategorii dobre miejsce zamieszkania, przyznany przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym (2016 r.). Ostatnią i chyba najcenniejszą nagrodą jest tytuł „Gmina Roku 2017” oraz srebrna statuetka „Orła Polskiego Samorządu 2017”, przyznane w Ogólnopolskim Plebiscycie „Orły Polskiego Samorządu”. Uff, trudno wszystko wymienić!

Zapraszamy do Gminy Kaczory. Warto związać z nią swoją przyszłość!

Marek Mostowski

kaczory00

kaczory20 kaczory01 kaczory02 kaczory03 SONY DSC kaczory05 kaczory06 kaczory07 kaczory08 kaczory09 kaczory10 SONY DSC kaczory12 kaczory13 SONY DSC kaczory15 kaczory16 SONY DSC kaczory18 kaczory19