Pancerna Majówka w Pile

Podczas pancernej majówki w Pilskim Muzeum Wojskowym zaprezentowano dynamicznie nowy eksponat, tajemniczym czołgiem związanym z historią Piły okazał się T-72. Dzięki pomocy naszych przyjaciół z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania i Biedruska oraz wsparciu firm: ASTA-NET, JENOX, KM IMPORT, STANIEK, RENOVATIO i TROTON udało się uruchomić czołg, który ożył po 15 latach.

 

Pojazd został pozyskany do muzeum dzięki przychylności Ministerstwa Obrony Narodowej po 8 latach starań. Wóz wyprodukowany w 1984 roku trafił do pilskiego Centrum Szkolenia Służby Czołgowo Samochodowej (CSSCS) w październiku 1992 roku, gdzie służył z numerem taktycznym na wieży „9592” do szkolenia żołnierzy do 2002 roku, kiedy zlikwidowano Centrum Szkolenia Czołgowo Samochodowego (CSCS).

 

Dopisała pogoda i frekwencja, dodatkową atrakcją imprezy byli modelarze zrzeszeniu w RC TANK.PL, którzy dzielili się swoją pasją, prezentując w ruchu zbudowane modele czołgów. Najmłodsi mieli okazję zasiąść na miejscu mechanika – kierowcy prawdziwych czołgów oraz spróbować swoich sił w kierowaniu czołgiem zdalnie sterowanym.

 

T-72 to kolejny eksponat muzeum, który dokumentuje historie naszego miasta.

 

Przemysław Olszyński

Dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego