Tragiczny poniedziałek na terenie powiatu pilskiego

Łącznie trzy ofiary śmiertelne to bilans działań ratowniczych, w których brali udział strażacy z powiatu pilskiego w poniedziałek, 29 kwietnia 2024 roku.

 

O godzinie 13:18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o mężczyźnie bez funkcji życiowych. Zdarzenie miało miejsce w Gleśnie, gm. Wyrzysk. Do działań skierowano Ochotniczą Straż Pożarna z Osieka nad Notecią, a także w ramach obszarów chronionych strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią. Po przybyciu na miejsce strażaków stwierdzono, że wobec poszkodowanego prowadzona jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa przez policjantów. Działania zostały przejęte przez strażaków, następnie przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego. Niestety wysiłki ratowników nie przyniosły efektu, u mężczyzny stwierdzono zgon.

 

Kolejne zdarzenie miało miejsce o godz. 16:37, gdzie doszło do wypadku samochodu osobowego z ciężarowym, na drodze krajowej nr 10, w okolicach miejscowości Jeziorki. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła kierująca pojazdem osobowym. Działania ratownicze ze względu na przeładunek materiałów przewozowych przez samochód ciężarowy trwały ponad 10 godzin. W akcji brało udział 16 strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Pile oraz OSP Kaczory. Droga krajowa na czas prowadzonych działań była zablokowana, zorganizowano objazdy przez okoliczne miejscowości.

 

Do kolejnego tragicznego zdarzenia strażacy zadysponowani zostali kolejnej doby, o godz. 05:47, gdzie w miejscowości Luchowo niezbędne było podjęcie działań ratowniczych wobec mężczyzny znajdującego się w akwenie wodnym. Zadania strażaków polegały na wydobyciu mężczyzny na brzeg, a także ocenie funkcji życiowych. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W działaniach udział brali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pile i Złotowie oraz OSP Łobżenica i Luchowo, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego PIŁA.

 

Opracowanie: mł. kpt. Mateusz Kentzer, KP PSP Piła
Zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Orłowski, KP PSP Piła