Zapraszamy na Dni Kultury Żydowskiej w Wałeckim Centrum Kultury

Wałeckie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na Dni Kultury Żydowskiej, które odbędą się w dniach 12-14 kwietnia 2024 r. „Ocalić od zapomnienia” – Dni Kultury Żydowskiej to kontynuacja ubiegłorocznego projektu „Most Pamięci” – Festiwal Kultury Żydowskiej.

Realizatorem Dni Kultury Żydowskiej jest Wałeckie Centrum Kultury, które swoją siedzibę ma na terenie dawnego kirkutu i synagogi, co nadaje wydarzeniu szczególny kontekst historyczny. W ramach drugiej edycji chcemy rozwijać naszą misję poszerzania świadomości o gminie żydowskiej w Wałczu, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Projekt obejmuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne, mające na celu zachowanie pamięci o historii miasta i związanych z nim Żydów oraz kształtowanie postaw tolerancji i otwartości wobec mniejszości narodowych i religijnych.

Jak pokazała pierwsza edycja – jest to wyjątkowe wydarzenie dla naszego miasta i regionu, które łączy przeszłość z teraźniejszością, inspirując mieszkańców do odkrywania i doceniania kultury żydowskiej oraz jej wkładu w historię tych terenów. Jesteśmy przekonani, że kolejna edycja przyczyni się do wzmacniania więzi społecznych, tworząc przestrzeń do dialogu międzykulturowego.

W ramach Dni Kultury Żydowskiej odbędą się:

12.04.2024 PIĄTEK

godz. 11.00 – wykład Piotra Wojtanka „Zanikanie. O społeczności Żydów wałeckich” – sala widowiskowa, wstęp wolny

godz. 12.00 – otwarcie wystawy edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej „Zagłada Żydów europejskich” – hol, wstęp wolny

godz. 17.00 – panel dyskusyjny „Żydzi w miasteczkach Pomorza Zachodniego” – prof. Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński), prof. Wojciech Skóra (Uniwersytet Pomorski w Słupsku), Piotr Wojtanek

13.04.2024 SOBOTA

godz. 12.00 – warsztaty kultury żydowskiej dla dzieci „Gra w drejdla” – sala klubowa

godz. 18.00 – koncert Karoliny Cichej „JIDYSZLAND. PIEŚNI ŻYDOWSKIE Z PODLASIA” – sala widowiskowa

14.04.2024 NIEDZIELA

godz. 12.00 – warsztaty tańców izraelskich z Beatą Krzywdą, sala klubowa

Na wszystkie wydarzenia (poza koncertem Karoliny Cichej, bilety: 30 zł) wstęp wolny. Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach znajdą Państwo na stronie www.wckwalcz.pl oraz w naszych mediach społecznościowych:

fb: https://www.facebook.com/wckwalcz/

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Wałeckie Centrum Kultury