Uratujmy Święta! Rusza 24. Świąteczna Zbiórka Żywności

Święta to szczególny czas, wyjątkowych gestów i darów dla drugiego człowieka. Dlatego po raz kolejny Pilski Bank Żywności chce podarować osobom potrzebującym również produkty o dłuższym terminie ważności, takie jak: olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze, żeby mogły zasiąść przy pełnym świątecznym stole. Z powodu koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inny charakter – zbiórki w sklepach odbędą się bez udziału wolontariuszy, ale jak zawsze klienci będą mogli przekazać artykuły do koszy stojących przy kasach. Akcja została też wydłużona – potrzebującym można pomóc od 23 do 28 listopada w ponad 2000 sklepów w całej Polsce.

Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia. Do Banków Żywności zwraca się coraz więcej osób w potrzebie, osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej. Pomaga im m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym.

Ze względu na pandemię niestety nie możemy zaangażować wolontariuszy. Za to do akcji zgłosiło się ponad 200 sklepów, w których będą kosze na potrzebne produkty dla naszych potrzebujących. My rocznie docieramy do 60 tysięcy osób, z czego 2 tysiące w Pile. Nie jest tak, że bieda się wyprowadziła,  teraz wielu rodzinom żyje się trudniej. Pracy jest mniej, wypłaty są niższe, więc ta pomoc dawno nie była tak potrzebna jak teraz. A jej zdobycie dawno nie było tak trudne, jak teraz, dlatego tak bardzo prosimy Państwa  o zaangażowanie w tę akcję – mówi Mieczysław Augustyn, prezes Bank Żywności w Pile.

Do inicjatywy Banków Żywności można dołączyć na 2 sposoby: będąc w sklepie kupić dodatkowe rzeczy i włożyć je do oznakowanych koszy w okolicy kas. Najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze.

Na co dzień Banki ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty i przekazują je organizacjom charytatywnym. Są to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Dlatego tak ważne są zbiórki żywności, które dopełniają darowizny, aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w ten sposób udało się zgromadzić ponad 780 ton jedzenia.

Dodatkowo uruchomiony został charytatywny sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia będą wirtualne produkty, a za zebrane  w ten sposób pieniądze Banki kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

Zbiórce towarzyszy kampania promocyjna w social mediach, której elementem jest spot reklamowy, przygotowany przez agencję Kalicińscy: https://youtu.be/RZVjJJOR2h0. Akcję będą wspierać wolontariusze z całej Polski, którzy choć z powodu pandemii nie mogą osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, to zaangażują się w e-wolontariat − zachęcając do zakupów w sklepie online: www.zbiorkazywnosci.pl

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności w formie stacjonarnej odbędzie się w dniach 23-28 listopada 2020 roku w ponad 2 tys. sklepów w 537 miejscowościach. Pełna lista sklepów dostępna jest tutaj: bit.ly/35K8LY7

Kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbywa się pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”

Warto dodać też, że dzięki nowej inicjatywie TVN Grupa Discovery wybrane restauracje, które zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają zamówienia na 50 ciepłych posiłków dziennie przez 11 dni oraz 50 świątecznych posiłków dziennie na okres od 25 do 26 grudnia. Przygotują je na wynos i dostarczą do działających w tym samym regionie Organizacji Pożytku Publicznego zajmujących się dożywianiem najuboższych. Konkretne Organizacje Pożytku Publicznego, które najbardziej potrzebują obecnie wsparcia zostaną wskazane przez lokalne Banki Żywności w całej Polsce. Wartość jednego posiłku to 20 złotych brutto. Kwota wsparcia dla pojedynczej restauracji wynosi 13 tys. złotych brutto.

Jak dołączyć do akcji?

Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wejść na stronę TVN PL zakładka # TVNpomagajmysobie i wypełnić formularz zgłoszeniowy – należy pozostawić dane swojej firmy, kontakt, informacje o zasięgu dostawy posiłków, a także proponowane menu na 11 dni + na 2 dni Świąt (dania świąteczne) wg wskazań w formularzu. Po poprawnym zweryfikowaniu restauracji pod kątem wymaganych warunków ich menu zostaną przekazane do odpowiednich Banków Żywności z tych samych województw.

Banki Żywności lub najbardziej potrzebujące organizacje charytatywne (w Pile ma to być TPD) w danym regionie wybiorą konkretne restauracje, z których zamówią posiłki za kwotę otrzymaną od TVN Grupa Discovery.

Sebastian Daukszewicz

uratujmy_swieta1_01

uratujmy_swieta1_10 uratujmy_swieta1_02 uratujmy_swieta1_03 uratujmy_swieta1_04 uratujmy_swieta1_05 uratujmy_swieta1_06 uratujmy_swieta1_07 uratujmy_swieta1_08 uratujmy_swieta1_09