Diabetycy bawili się w Kalinie i zwiedzali Kołobrzeg

14 czerwca 2014 r. Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile zorganizowało Festyn sportowo-kulturalny na Międzynarodowy Dzień Dziecka – pod hasłem „Słodziaki w Kalinie” w Ośrodku Edukacji Leśnej w Pile-Kalinie. Natomiast 28 czerwca odbyła się wycieczka turystyczno-rekreacyjna do Kołobrzegu dla dzieci i młodzieży chorej na cukrzycę, dla których jest to jedyna formą zorganizowanego letniego wypoczynku.

Jak co roku podczas imprezy, która odbywa się w Kalinie ważny jest aktywny wysiłek fizyczny, wspólna zabawa, udział w konkursach: indywidualnych, grupowych, rodzinnych. To one dały wiele radości dzieciom i młodzieży chorej na cukrzycę, ich zdrowym rodzeństwem i rodzicom. Zgodnie z programem oprócz konkursów sportowych przeprowadzono konkursy kulturalne – tematyczne a rodzice wzięli udział w teście diabetologicznym przygotowanym przez organizatorów. Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych diabetyków cieszyły się konkursy z nagrodami. Fundatorami byli: PCPR w Pile, Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile, Zarząd Okręgowy TPD i sponsorzy.  Ze względu na specyfikę choroby, dużą różnicę wieku naszych członków (od 4 lat do 30 lat) oraz to, że każdego roku w imprezie biorą udział niemalże te same dzieci i młodzież.

– Staramy się, aby nagrody były zróżnicowane, cieszyły oraz były praktyczne, jak: koszulki, kosmetyki do higieny osobistej, sprzęt sportowy, lektury szkolne i zabawki. Dzięki dofinansowaniu udaje nam się sprawić wiele radości chorym dzieciom i mimo, iż nie są to słodycze, pojawia się uśmiech na ich twarzach. Niezależnie od miejsca zajętego w konkursach wszystkie dzieci otrzymały nagrody za udział. By tak duże przedsięwzięcie mogło się odbyć z pozytywnym skutkiem i ku zadowoleniu uczestników, pozyskano hojnych sponsorów. Byli wśród nich: WORD Piła, Nadleśnictwo Kaczory, Firmy Farmaceutyczne, Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy oraz wielu rodziców i opiekunów, działaczy TPD. W ostatnim okresie do Koła zgłosiło swój akces kilka osób, u których zdiagnozowano cukrzycę, nowi członkowie mieli, więc okazję poznać swoich rówieśników, którzy zmagają się z chorobą już od wielu lat – mówi Irena Mendyka-przewodnicząca Koła w Pile.

Festyn w Kalinie to również okazja połączenia zabawy z edukacją. Podczas imprezy można było zbadać hemoglobinę glikowaną we krwi, której wynik świadczy jak była prowadzona cukrzyca przez ostatnie 3 miesiące.  Jak co roku, przy okazji tego festynu pamiętano o młodych diabetykach, którzy obchodzą 18-te urodziny (nie zabrakło świec na tortach, życzeń i prezentów). Jest to dowód na to, że oni prowadzą podobny tryb życia jak ich zdrowi rówieśnicy. Pracownik Nadleśnictwa p. Małgorzata Plata prowadziła konkursy przyrodnicze.
Dzieci chętnie odpowiadały na pytania: „Co piszczy w Kalinowym Lesie?”, „Jaka to roślinka, czy zwierzątko?”, „Czy znasz swój region?, Jakich drzew jest w lesie najwięcej?” itp. Za dobrą odpowiedź otrzymywały nagrodę np. drewniane figurki zwierząt, kredki z gwizdkami, małe pluszowe zabawki, drewniane dziadki do orzechów, znaczki ze zwierzętami itp.
Tegoroczny festyn uświetnił swoją obecnością przedstawiciel pilskiej Policji, kom. A. Latosiński, mówił o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji na akwenach wodnych i wycieczek rowerowych. Dzieci zapoznały się z obsługą radiowozu i z wielka radością włączali syrenę.  Obecna również była jednostka ratownicza Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Strażacy zaprezentowali wyposażenie i możliwości techniczne samochodu bojowego Straży Pożarnej, który spełnia bardzo ważną rolę w czasie gaszenia pożaru i innych zdarzeń losowych. Również wyły syreny, było polewanie strumieniami wody ku uciesze zgromadzonych uczestników festynu.
Uczestnicy miło spędzili czas przy pieczeniu kiełbasek i wspólnych śpiewach przy ognisku. Z satysfakcją warto odnotować, że konkursy opracowali i prowadzili młodzi członkowie Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą i nauczycielka kultury fizycznej ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Pile p. Halina Kowalska. Konkursy i wspólna zabawa, która dała wiele radości dzieciom i młodzieży świadczą o tym, że założony cel imprezy został osiągnięty i w pełni zrealizowany.

Kolejna atrakcja dla dzieci i młodzieży z Koła to wyjazd do Kołobrzegu 28 czerwca. Najpierw uczestnicy zatrzymali się po drodze w miejscowości Stare Drawsko (Drahim), gdzie zwiedzano ruiny starego zamczyska z VII wieku. Następnie uczestnicy przyjechali do miejscowości Zieleniewo koło Kołobrzegu do Farmy „Dziki Zachód”. Tutaj przez prawie 4 godziny korzystano z wielu atrakcji oferowanych przez właścicieli. Były to: przejażdżka na koniu i przejażdżki bryczką konną, zwiedzanie wioski indiańskiej i zabudowań takich jak w westernach (biuro szeryfa, bank, saloon, stajnia), zwiedzanie mini zoo (bezpośredni kontakt ze zwierzętami: konie, krowy, kozy, owce, lama, króliki, strusie, sarenki, małpa, świnie, pawie, gołębie, kury, psy).Na miejscu w Kołobrzegu odbył się rejs statkiem „Pirat” po morzu. Po powrocie zwiedzano na pieszo miasto i spacerowano po plaży.

Dzieci i młodzież a także opiekunowie byli zachwyceni wycieczką, która przyniosła wiele wrażeń i nowych wiadomości. Jednocześnie chorzy na cukrzycę mogli wzajemnie z sobą przebywać, wymieniać się informacjami o postępowaniu z chorobą, radzić sobie samodzielnie w jej przezwyciężaniu. Wycieczkę, łącznie dla 45 dzieci i 5 opiekunów, zrealizowano dzięki wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, funduszy własnych TPD i niewielkiej dopłacie uczestników. Przewidywany efekt i cel wycieczki został w pełni osiągnięty, młodzi diabetycy wrócili zadowoleni uśmiechnięci, a turystyka i rekreacja, jako forma aktywności fizycznej jest wielkim sprzymierzeńcem dziecka z cukrzycą oraz źródłem radości życia i tężyzny fizycznej.

(SE)

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg10

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg21

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg11

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg12

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg13

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg14

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg15

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg16

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg17

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg18

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg19

diabetycy_bawili_sie_w_kalinie_i_zwiedzali_kolobrzeg20