Dwie osoby aresztowane za oszustwa „na policjanta”

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego pilskiej jednostki zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli odpowiedzialni za trzy oszustwa seniorów, posługując się metodą na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Policjanci odzyskali także 22 tysiące złotych. Mężczyźni trafili do aresztu na trzy miesiące.

W lipcu bieżącego roku trzy seniorki z Piły zostały oszukane metodą na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Każde działanie wyglądało w taki sam sposób. Kobiety odebrały telefon od mężczyzny, który podawał się za funkcjonariusza CBŚP. Pod legendą prowadzenia sprawy wprowadzania w obieg fałszywych banknotów przestępcy nakłonili kobiety do wypłaty pieniędzy. Gotówka trafiła w ręce oszustów. Łącznie łupem padło 88 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile po uzyskaniu pierwszych informacji rozpoczęli poszukiwania sprawców. Kilka dni później kryminalni zatrzymali na terenie Gorzowa Wielkopolskiego pierwszego mężczyznę. Okazał się nim 25-letni mieszkaniec Otwocka. Policjanci odzyskali pieniądze w kwocie 22 tysięcy złotych, które w całości pochodziły z oszustwa dokonanego na terenie Piły.

Dalsze działania pozwoliły ustalić personalia kolejnego sprawcy, który był odpowiedzialny za dwa pozostałe przestępstwa. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zatrzymali drugiego z mężczyzn na terenie województwa mazowieckiego. Był to także mieszkaniec Otwocka, ale w wieku 26 lat. Prowadzone postępowanie wyjaśniło, że mężczyzna jest odpowiedzialny nie tylko za dokonanie dwóch oszustw na terenie Piły, ale również może mieć związek z podobnymi przestępstwami, do których doszło na terenie kraju.

Sprawcy usłyszeli zarzuty oszustwa. Decyzją Sądu Rejonowego w Pile mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwa przepisy Kodeksu Karnego przewidują karę do 8 lat pozbawienia wolności.

st. sierż. Wojciech Zeszot
KPP w Pile

dwie_osoby_aresztowane1_01

dwie_osoby_aresztowane1_02