Jedność, duma i odwaga

porzucek_baner

Zakończyły się obchody VIII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Odsłoniliśmy pomnik upamiętniający wszystkie ofiary. Jest to pomnik odwagi i wierności. Jest on wyrazem odrzucenia lęku oraz przywrócenia godności państwa. Dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie i wzięli udział w uroczystościach.

Wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od zajmowanego stanowiska, statusu społecznego, czy zgromadzonego majątku. Ci, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, ponieśli śmierć wypełniając służbę publiczną. Byli różnych przekonań, wyznań i poglądów. Zginęli politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Towarzyszyli Prezydentowi prof. Lechowi Kaczyńskiemu by oddać hołd zamordowanym przez stalinowskich oprawców polskim elitom w Katyniu.

Odsłonięty pomnik nikogo nie wyróżnia. Wypisano na nim 96 nazwisk w kolejności alfabetycznej, bez pełnionych funkcji. Czcimy pamięć ich wszystkich, niezależnie od ich politycznego przywiązania. Ten pomnik powinien nas łączyć. Osiem lat temu, kiedy dotarły do nas te straszne wiadomości o katastrofie wszyscy byliśmy razem. Później każdego miesiąca tworzyliśmy wspólnotę pamięci pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Dziś i każdego kolejnego dnia powinniśmy być razem.

Cieszę się, że w Warszawie w niedługiej przyszłości powstanie również pomnik śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nikt nie odegrał w ciągu ostatnich lat tak dużej roli jak prof. Lech Kaczyński, dla tego co słuszne, dobre i sprawiedliwe. Był człowiekiem, którego pamięć budowała naszą jedność, budowała siłę Prawa i Sprawiedliwości, budowała wielką koalicję polskiej prawicy, polskich sił patriotycznych i doprowadziła w końcu do zwycięstwa.

Uroczystości rocznicowe w Warszawie miały uroczysty charakter, podniosły i pełen zadumy. Cieszę się, że byliśmy tam razem, razem z mieszkańcami naszego powiatu.

Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP