Milusińscy, lipiec 2023

1

 

Szanowna Pani Doktor, jestem szczęśliwą właścicielką dwóch królic miniaturek. Kupiłam je niedawno, w tym momencie mają pół roku. Przyznam, że przed zakupem nie interesowałam się za bardzo tym czy trzeba te zwierzęta szczepić czy odrobaczać, nawet nie przyszło mi to do głowy, bo to w końcu tylko króliki, nie mają kontaktu z innymi zwierzętami. Ale przeczytałam w internecie, że są szczepionki dla królików i że powinny być podawane, szczególnie jeśli zwierzęta będą wychodzić na dwór, a ja moje królice puszczam na ogródek. Jak powinna wyglądać profilaktyka zdrowotna królików? Paulina z Piły.

Pani Paulino, po pierwsze bardzo mnie cieszy, że zainteresowała się Pani tym tematem. To świadczy o tym, iż jest Pani świadomą właścicielką. Dzisiaj wiele osób wciąż uważa, że królik to tylko wiejski gryzoń i nic więcej oprócz siana i wody nie jest mu do szczęścia potrzebne, podczas gdy standardy opieki nad królikami mocno ewoluowały przez ostanie kilkanaście lat. Króliki to zwierzęta towarzyszące, które są objęte szeroką profilaktyką mającą za zadanie utrzymać zwierzęta w dobrym zdrowiu.

Pierwsza wizyta kontrolna u lekarza weterynarii powinna odbyć się 2 tyg. po nabyciu zwierzęcia. Wizyta obejmuje badanie ogólne oraz ustalenie planu profilaktyki, na który składają się szczepienia, odrobaczenia oraz ewentualna kastracja.

Po co szczepimy króliki? Aby zapobiec myksomatozie oraz kaliciwirozie, które stanowią realne zagrożenie życia nawet dla miniaturowego królika żyjącego w mieście.

Myksomatoza jest chorobą wirusową, której śmiertelność waha się od 25-100% w zależności od przebiegu. Wirus przenoszony jest przez owady (pchły, bolimuszki, komary). Z tego względu zarazić się mogą nawet króliki trzymane w mieszkaniu. W stadzie choroba może rozprzestrzeniać się przez bezpośredni kontakt oraz zanieczyszczoną karmę. Do najczęstszych objawów należą: zapalenie powiek oraz obrzęki/guzki w okolicy oczu, nosa uszu oraz z okolicy narządów płciowych, w końcowej fazie obj. neurologiczne i porażenia.

Z kolei kaliciwiroza (znana też pod nazwą pomór królików, krwotoczna choroba królików, RHD) jest wysoce zaraźliwą chorobą, której śmiertelność waha się od 5-70%. Leczenie nie jest znane. Chorobę wywołuje wirus przenoszący się pośrednio i bezpośrednio między zwierzętami. Przypuszcza się, że wektorami mogą być (tak jak w przypadku myksomatozy) również owady. Właściciel może zaobserwować u zwierzęcia brak apetytu, posmutnienie, żółtaczkę. Łagodny przebieg obserwuje się w przypadku zarażeniem drugim typem kaliciwirozy (RHDV2). Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia należy unikać podawania zielonek, do których mają dostęp dzikie zające i króliki.

Szczepić można już bardzo młode osobniki które skończyły 5 tydzień życia. Króliki powinny być także regularnie odrobaczane. Zaleca się odrobaczać minimum 2 x do roku: przed i po zakończeniu sezonu, na jesień. W tym czasie zaleca się także wykonanie badania kału. Po skończeniu pierwszego roku życia warto udać się do specjalisty na pełne badanie dentystyczne, ponieważ wady zgryzu są bardzo częste i przyczyniają się do powstania chorób żołądka i jelit. Jeśli chodzi o kastrację, zarówno u samic jak i u samców można ją wykonać po skończeniu 6 miesięcy. Samce kastrujemy raczej z przyczyn behawioralnych (agresja, znaczenie terenu) lub jeśli w stadzie są też samice.

U królic natomiast istnieją wyraźne wskazania medyczne. Samice bardzo często miewają problemy z układem rozrodczym takie jak zwyrodnienie torbielowate, endometrioza, gruczolaki, gruczolakoraki. Ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi wywołanymi brakiem zapłodnienia. Problemy tej natury pojawiają się zazwyczaj po 3 roku życia, dlatego najlepiej wykonać kastrację zanim królica skończy 3 lata.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Pani właściwie zadbać o króliczki.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska
Fot. allegro.pl

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.